• WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI

     • W maju 2023 r. nasza szkoła brała udział w bezpłatnej zbiórce elektrośmieci w ramach projektu "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" organizowanym przez Green Office Ecologic Sp. z oo . Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna, której celem było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz nauka prawidłowego gospodarowania odpadami. A oto efekty naszej zbiórki!!!

     • V Powiatowa Olimpiada Specjalna Wiedzy o Zdrowiu

     • 30 maja uczniowie grupy edukacyjno-terapeutycznej wybrali się na  V Powiatową Olimpiadę Specjalną Wiedzy o Zdrowiu. Konkurs został przeprowadzony w Zespole Szkół nr 31 Specjalnych w Bydgoszczy. Uczestnicy rozwiązywali zadania związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej oraz ekologii.
      Uczniowie Ksawery Boiński, Mikołaj Brachowski i Fabian Sroka zdobyli II miejsce w konkursie. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
       Zwycięzcom gratulujemy!

     • Dzień Dziecka

     • Wita Was słoneczny ranek,

      tyle dzisiaj niespodzianek,

      tyle przygód czeka Was.

      Pierwszy czerwca !Wstawać czas!

      Dzisiaj święto wszystkich Dzieci –

      to szczególny dla Was dzień.

      Jasne złote słonko świeci,

      spoza chmur uśmiecha się.

      Dnia 01.06.2023 społeczność szkolna wraz  z opiekunami  z okazji Dnia Dziecka wyruszyła do Nadleśnictwa Różanna  w Koronowie. Do zabawy tego dnia dołączyło również słońce  - było bardzo ciepło. Wizyta rozpoczęła się  od wspólnego śniadania.  Plan dnia został tak opracowany, aby dzieci nie miały czasu na nudę. Nie zabrakło gier i konkursów oraz klauna Bobka z balonami, a także samochodu terenowego którego malowanie farbami stanowiło nie lada atrakcję.  Po aktywnej części spotkania przyszedł czas na kiełbaskę z ogniska, zimne napoje i coś słodkiego oraz pyszne lody. Serdecznie dziękujemy Gospodarzom Nadleśnictwa Różanna w Koronowie za  udostępnienie terenu, a także  Kołu Łowieckiemu „Ponowa” za ufundowanie kiełbasek  i bułek. Mamy nadzieję, że jeszcze wrócimy w to  urokliwe  miejsce. 

      Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami:

      S. Wajnert, A. Jastrzębska–Kowalczyk, J. Mazurkiewicz

      oraz Dyrekcja Zespołu Szkół w Koronowie

     • MISTRZ RACHOWANIA

     • Sprawozdanie ze szkolnego  konkursu matematycznego

      „Mistrz rachowania” 2023

       

      W dniu 15 maja 2023 roku odbył się szkolny konkurs matematyczny pt. „Mistrz rachowania” dla uczniów Zespołu Szkół w Koronowie. Udział w konkursie wzięło12 uczniów, zadaniem każdego uczestnika konkursu było rozwiązanie 100 zadań rachunkowych, za które można było otrzymać maksymalnie 100 pkt.  
      Na rozwiązaniezadań uczniowie mieli 90 minut.

      Celem konkursu były:

      • wspólna zabawa z matematyką,
      • zdobywanie doświadczenia w rywalizacji z rówieśnikami,
      • rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych uczniów,
      • kształtowanie umiejętności logicznego myślenia,
      • rozwijanie potencjału intelektualnego uczniów,
      • popularyzacja matematyki wśród uczniów,
      •  mobilizowanie i motywowanie młodzieży do rozwiązywania matematycznych problemów.

       

       Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

       

      I  miejsce –  JAKUB ZITTLAU
      II miejsce –OLIWIA WILK
      III miejsce – BRAJAN STRZĘPKA

       

       

      Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.

     • ZDROWY STYL ŻYCIA

     • W dniach 23 - 25 maja w Zespole Szkół w Koronowie odbył się cykl zajęć dotyczący "ZDROWEGO STYLU ŻYCIA".

      W pierszym dniu odbyła się pogadanka z pielęgniarką szkolną na temat zdrowego odżywiania, dbania o higienę osobistą oraz nt. szkodliwości wpływu używek na zdrowie młodego człowieka. Tego dnia gościliśmy także funkcjonariuszy policji z Komisariatu Policji w Koronowie, którzy przypomnieli uczniom podstawowe zasady ruchu drogowego. Omówili również problem dotyczący cyberprzestępczości i zagrożeń wynikających z nawiązywania kontaktów z obcymi osobami. Po pogadankach uczniowie wraz z opiekunami udali się na Stadion Miejski w Koronowie, gdzie brali udział w różnorodnych grach i zabawach sportowych, tak by aktywnie zadbać o kondycję fizyczną.

      Drugiego dnia uczniowie wspólnie z nauczycielami przygotowywali zdrowe kanapki, sałatki, soki, koktajle i desery. Wzbogacali swoją wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania, komponowania zdrowych dań, nakrywania stołu, kulturalnego spożywania posiłków i zachowywania się przy stole. Trzeciego dnia nauczyciele przedstawili prezentację i filmiki podsumowujące wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania, dbania o kondycję fizyczną i higienę osobistą. W tym dniu również każda klasa przygotowała plakat na temat "Zdrowego stylu życia". Wszystkie prace uczniów zostały zaprezentowane na gazetkach szkolnych.

      Dzięki akcji uczniowie wzbogacili wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia. Ponadto zaangażowana została cała społeczność, wszyscy uczestniczyli w aktywnościach, kulinarnych oraz wiedzowych. W ramach akcji "ZDROWY STYL ŻYCIA" uczniowie otrzymali w nagrodę owoce.

     • DZIEŃ DZIECKA

     • 01.06 to dzień, w którym każde dziecko powinno bardzo mocno poczuć, jak jest kochane. Z tej okazji pragniemy życzyć Wam Kochani  Uczniowie  super zdrowia, fantastycznych zabaw, radości z odkrywania świata i wielu przygód. Ponadto sukcesów we wszystkich podejmowanych działaniach, niech Wasze dzieciństwo będzie bajkowe, kolorowe i beztroskie. Życzenia składa: Dyrekcja Zespołu Szkół wraz z nauczycielami i pracownikami.

     • Manufaktura czekolady

     • W dniu 29 maja 2023 r. uczniowie klasy I SP, II-III SP i VIII grupy edukacyjno-terapeutycznej uczestniczyli wraz z opiekunami G. Filarską, J. Grochowską i J. Szczęsna w wycieczce do Manufaktury Słodyczy „Karmelowa Kraina” w Bydgoszczy. Uczniowie brali udział w warsztatach dekorowania czekolady, degustacji różnych rodzajów czekolady oraz poznali proces powstawania czekolady. Było smacznie, słodko i pachnąco. Pełni wrażeń wrócili do szkoły.

     • Dbamy o wodę, chronimy przyrodę.

     • W dniu 25.05.2023 r. uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej – Bartek Dwuraźny i Patryk Szkodowski wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym „ Dbamy o wodę, chronimy przyrodę” zorganizowanym przez Branżową Szkołę I stopnia nr 6 Specjalna w Bydgoszczy. Celem konkursu było zdobywanie informacji
      o działaniach w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą, przeciwdziałania suszy i podnoszenie odpowiedzialności uczniów za stan wody na świecie, w Polsce i miejscu zamieszkania. W ramach konkursu uczniowie przygotowali plakat na temat: RAZEM DLA NASZEJ PLANETY  oraz album fotograficzny, przedstawiający różne sposoby walki z suszą zatytułowany: JAK WYGRAĆ Z SUSZĄ ? Kolejnym elementem zmagań konkursowych był test wiedzy na temat: STOP DLA STRAT I ZANIECZYSZCZEŃ WODY.
      Nasi uczniowie zajęli drugie miejsce w konkursie. W nagrodę otrzymali nowoczesne mobilne ładowarki
      oraz butelki do wody z filtrem. Zostali ciepło i serdecznie powitani przez organizatorów konkursu i młodzież szkoły. Brali udział w spotkaniu integracyjnym i prezentacji multimedialnej przedstawiającej sposoby oszczędnego gospodarowania wodą. Słodki poczęstunek wykonany własnoręcznie przez uczniów i nauczycieli szkoły umilał im czas. Następnie uczniowie udali się na zwiedzanie bydgoskiej Wyspy Młyńskiej, Starego Rynku
      i Młynów Rothera. W przerwie zjedli lody i wypili kawę w znanej  kawiarni SOWA. Następnie przeszli ulicą Mostową i Gdańską podziwiając przepiękne kamienice. Punktem kulminacyjny zwiedzania była FONTANNA  POTOP usytuowana w Parku im. Kazimierza Wielkiego. Pełni wrażeń, z nagrodami i po żywej  lekcji historii wrócili do Koronowa.

     • Spotkanie z Ratownikami Medycznymi

     • 22 maja 2023 r. w Zespole Szkół gościliśmy ratowników medycznych z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Koronowie pana Marka Koprowskiego oraz pana Mariusza Detlaf. Uczniowie mieli okazję obejrzeć strój ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy; w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem. Uczniowie z wielką uwagą przyglądali się jak pan ratownik demonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomie. Chętne osoby próbowały same udzielać pierwszej pomocy pod bacznym okiem instruktora. Dzieci miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych oraz opatrywać rany.  Po części warsztatowej uczniowie udali się do karetki, gdzie zobaczyli jak wygląda od środka i co się w niej znajduje. Dziękujemy za tę cenną lekcję.

     • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

     • Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
      Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

      W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

      Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty
      sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

      ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

     • Znamię! znam je? 2023

     • W tym roku Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów rozpoczęła kampanię edukacyjną „Znamię! Znam je?”, której celem jest

      · upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz

      · budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

      Dzięki lekcjom uczniowie

      · nabędą umiejętności rozpoznania czerniaka oraz

      · nauczą się regularnego samobadania skóry

      · a przede wszystkim, poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka i zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się, przed tym groźnym nowotworem.

      W ramach kampanii po raz drugi w Polsce organizowany jest „Tydzień Świadomości Czerniaka” w dniach 24-30 maja.

      Co to jest czerniak?

      Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowych. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.

     • Mówimy NIE mowie nienawiści. Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej.

     • W dniu 10.05.2023 roku w Domu Strażaka w Warlubiu odbyły się obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Uroczystość zorganizowana została przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Warlubiu. Program obejmował: * XII Przegląd Twórczości Artystycznej "Gala Talentów" * Wystawę nadesłanych prac plastycznych * Ogłoszenie wyników Konkursu Plastycznego. 
      Naszą szkołę reprezentowali wokaliści oraz grupa taneczna.

     • Jakie Święta obchodzimy 1, 2 i 3 maja?

     • Uczniowie uzyskali na to pytanie podczas lekcji historii. 
      Miejmy nadzieję, że zdobyta wiedza przełoży się na praktykę i wszyscy spędzą ten czasnie tylko rodzinnie, ale i patriotycznie - wywieszając biało-czerwone flagi i uczestnicząc w wielu lokalnych uroczystościach. 

     • Dzień Ziemii

     • W ostatnich dniach kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie ubrani byli w strój, w których dominowały barwy Ziemi: zielony i niebieski. Wszyscy aktywnie brali udział w zajęciach, które miały na celu pokazanie uczniom, jak ważna jest troska o środowisko. Słuchali rad i zasad, których każdy powinien przestrzegać chcąc pomóc naszej planecie. Utrwalali wiadomości z zakresu segregacji śmieci. Grali w gry tematyczne. Wzorowo wykonali pracę konkursową tj. zaprojektowali ,,Eko-torbę”.

       

     • "Urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą" konkurs plastyczny

     • Uczniowie Zespołu Szkół w Koronowie: Radosław Szreder (III miejsce)  i Bartłomiej Dwuraźny (wyróżnienie) zostali laureatami konkursu literacko-plastycznego. Motywem prac był frazeologizm „urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą”, którego wybór nie był przypadkowy. Nawiązywał bowiem do obchodów Roku Mikołaja Kopernika, którego 550. rocznica urodzin przypada na rok obecny. Konkurs zorganizowały Szkoła Podstawowa nr 19 im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego.

      Do konkursu uczniów przygotowała mgr Paulina Lorenc.

      Gratulujemy sukcesu!

     • Kinezjotaping w rama terapii

     • Zespół Szkół w Koronowie z ogromną przyjemnością informuje o wprowadzeniu nowej metody terapeutycznej:  kinezjotaping w ramach terapii

      Kinezjotaping jest metodą terapeutyczną polegającą na oklejaniu wybranych fragmentów ciała elastycznymi plastrami. Dzięki swej specjalnej strukturze, nie ograniczają one ruchów, mają ciężar i grubość zbliżoną do parametrów skóry, są bardzo odporne na działanie wody oraz umożliwiają przepływ powietrza. Elastyczny plaster, przez działanie na skórze, staje się bodźcem oddziałującym np. na napięcie mięśni i tym samym stymuluje określony ruch.

      Kinezjotaping bazuje na kinezjologii i zdolnościach organizmu do samoleczenia, oddziałuje na mięśnie, powięzie, stawy, układ limfatyczny i nerwowy.

      W logopedii i neurologopedii K-Taping jest stosowany jako metoda wspomagająca terapię logopedyczną, często wyraźnie podnosząc jej skuteczność.

      Zastosowanie K-Tapingu w logopedii jest możliwe zarówno u dzieci jak też pacjentów dorosłych, dotkniętych wieloma dysfunkcjami. Każda aplikacja powinna być poprzedzona diagnozą logopedyczną obejmującą wywiad oraz badanie i ocenę skóry. Tylko wówczas możliwe jest dokładne ustalenie celu terapeutycznego i precyzyjne dobranie odpowiedniej dla pacjenta aplikacji.


      Kinezjotaping wspomaga działania prowadzone w gabinecie logopedycznym oraz stymuluje dysfunkcyjne obszary do działań samonaprawczych. Dzięki umiejętnie dobranej technice może w prosty sposób poprawić funkcjonowanie aparatu orofacjalnego, oddechowego i bardzo korzystnie wpłynąć na efekty terapii logopedycznej.

      DZIAŁANIE KINEZJOTAPINGU:

      • łagodzenie objawów bólowych,
      • poprawa mikrokrążenia,
      • aktywacja systemu limfatycznego,
      • wspomaganie funkcji stawów lub więzadeł,
      • normalizacja napięcia mięśniowego i powięziowego,
      • wspomaganie pracy mięśni.


      WSKAZANIA:

      • nieprawidłowe napięcie mięśniowe w obszarze ustno-twarzowym,
      • dysfonia,
      • dysfagia,
      • dyzartria,
      • zaburzenia mechaniki żuchwy, niewłaściwa stabilizacja żuchwy,
      • obniżona sprawność motoryczna narządów mowy,
      • dysfunkcje oddechowe,
      • nadmierne ślinienie się,
      • porażenia i neuralgie nerwu trójdzielnego,
      • dysfunkcje obszaru skroniowo – żuchwowego,
      • nawykowe oddychanie ustami,
      • rozszczepy warg,
      • bruksizm.
     • Elektrosymulacja logopedyczna

     • Zespół Szkół w Koronowie z ogromną przyjemnością informuje o wprowadzeniu nowej metody terapeutycznej:  elektrostymulacji logopedycznej.

      Zabieg elektrostymulacji dzięki odpowiednio dobranym parametrom wspomaga
      kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi.

      • Pobudza do pracy i skutecznie wzmacnia mięśnie twarzy, jamy istnej, gardła i krtani, zapobiegając ich zanikaniu, w rezultacie usprawnia proces połykania oraz oddychania.
      • Poprawia zdolność domykania warg, a także napięcie mięśni policzkowych, co ma wpływ na prawidłowy transport pokarmu w jamie ustnej i odruch połykania.


      Elektrostymulacja polega na przepływie prądu (o bardzo niskim natężeniu) przez mięśnie
      mimiczne, podniebienia miękkiego lub języka w celu usprawnienia ich funkcji. Dzięki
      odpowiednio dobranym parametrom wspomagamy kompleksowe leczenie pacjentów
      z zaburzeniami kompleksu ustno-twarzowego.

      Elektrostymulacja w terapii logopedycznej będzie skutecznym działaniem wśród
      pacjentów:

      • po operacji rozszczepu warg i podniebienia,
      • z zaburzeniami napięcia mięśniowego,
      • nadmiernie śliniących się,
      • z wadami wymowy, nieprawidłową pozycją spoczynkową języka,
      • z mową nosową (rynolalia),
      • z porażeniem nerwu twarzowego i trójdzielnego,
      • z afazją motoryczną,
      • z dyzartrią,
      • z zaburzeniami genetycznymi,
      • z zaburzeniami napięcia mięśniowego okolicy orofacjalnej,
      • z dysfagią (zaburzeniami pobierania, obróbki i połykania pokarmów),
      • po zabiegach podcięcia wędzidełka języka.
      • z autyzmem
      • z MPD.

       

      Zabiegi elektrostymulacji wykonujemy aparatem ECO54 TENS/EMS

      • Elektryczna stymulacja mięśni jest jedną z powszechnie stosowanych  metod terapii uszkodzeń mięśniowych. Wykorzystywana jest głównie w celu odzyskania przez mięśnie sprawności po wszelakiego rodzaju kontuzjach czy chorobach.
      • Prądy TENS –to rodzaj przezskórnej elektrostymulacji nerwów, który wykorzystuje prądy impulsowe małej częstotliwości. Zabieg prądami TENS jest metodą skutecznie zmniejszającą odczuwanie bólu.


      Czas trwania zabiegu to 10-15 minut w zależności od wieku i zaburzeń pacjenta