• SZKOLENI "SEKSUALNOŚĆ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I AUTYZMEM

     • W dniach 27-28.11.2023r. odbyło się szkolenie na temat seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Celem szkolenia było zapoznanie z problematyką związaną z rozwojem emocjonalnym i seksualnym u osób z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu. Poszerzenie świadomości o obszarach psychoseksualnych u osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz spektrum autyzmu, rozwijanie umiejętności wychowawczych i terapeutycznych do pracy z osobami niepełnosprawnymi, radzenia sobie z problemami ich seksualności. Podczas osiemnastogodzinnych warsztatów nauczyciele mogli poznać narzędzia i techniki diagnostyczne dla szeroko rozumianej seksualności oraz podzielić się spostrzeżeniami i wnioskami wynikającymi z codziennej pracy dydatkyczno-wychowawczej. 

     • MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

     • W ramach kampanii Instytutu Książki "Mała książka - wielki człowiek", której celem jest promocja czytelnictwa wśród uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej, dzieci z klas I otrzymały wyprawkę czytelniczą. Zapraszamy do biblioteki.

     • ANDRZEJKI 2023

     • 28 listopada w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego została zorganizowana dyskoteka oraz wróżby dla społeczności szkolnej. Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i prawdziwej magii. W dniu imprezy sala gimnastyczna zamieniła się w ,,salę taneczną”, a świetlica szkolna w „ salę wróżb’’. Panie Judyta Mazurkiewicz, Paulina Lorenc i Anna Jastrzębska- Kowalczyk oraz Michalina Gaszak – Partyka przygotowały dla uczestników liczne wróżby, dzięki którym uczestnicy zabaw mogli sprawdzić, np. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości albo jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca. Wróżba „Marzenie za grosik” gwarantowała spełnienie życzenia każdemu, komu udało się z odległości celnie wrzucić monetę do miseczki z wodą.

      Warto wspomnieć, że z Andrzejkami wiążą się nie tylko wróżby, ale również ludowe przysłowia. Jedno z nich szczególnie pasowało do panującej tego dnia pogody za oknem: „Gdy święty Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży”. Czy przepowiednia się sprawdzi? Zobaczymy…

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     •  

      W 24 listopada w Zespole Szkół odchodziliśmy ,,Dzień Pluszowego Misia”. W to wyjątkowe święto najmłodsze dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszowe misie. Scenariusz zajęć na ten dzień był niezwykle kreatywny. Uczniowie oglądali bajki, brali udział w konkursie wiedzy o misiach, śpiewali piosenki oraz rysowali swojego pluszowego przyjaciela. Przy słodkim poczęstunku opowiadały o niesamowitych historiach ukochanych pluszaków. Szereg różnych aktywności, dał możliwość uczniom na nowo odkryć magię i moc misia. Zwieńczeniem uroczystego dnia była odznaka, która wręczona dzieciom z pewnością utrwali ten wyjątkowy dzień na bardzo długo.

      Zespół ds. edukacji wczesnoszkolnej G. Filarska, J. Szczęsna, M. Gaszak-Partyka, G. Talarek

     • PROFILAKTYKA CHORÓB PASOŻYTNICZYCH

     • 17 listopada w Zespole Szkół w Koronowie odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki chorób pasożytniczych. Zajęcia prowadzone były przez panią pielęgniarkę szkolną oraz nauczycieli zespołu matematyczno-przyrodniczego.

      Do najczęściej występujących w Polsce chorób pasożytniczych wieku dziecięcego należą: owsica, świerzb i wszawica. Ich specyfika sprawia, że jedno zarażone dziecko, staje się potencjalnym zagrożeniem dla wszystkich osób z jego otoczenia.

      Najbardziej narażone na zarażenie pasożytami są dzieci, zwłaszcza małe, u których nie zostały jeszcze ukształtowane prawidłowe nawyki higieniczne. Dlatego też podczas zajęć nauczyciele przypomnieli uczniom o konieczności przestrzegania podstawowych zasadach higieny osobistej.

      Po zajęciach teoretycznych uczniowie wspólnie z nauczycielami przygotowywali plakaty, książeczki i broszurki dotyczące zdobytej wiedzy. Wszystkie prace uczniów zostały wyeksponowane na gazetce ściennej.

       

      Organizatorzy:

      E. Basiak, E. Drozdowska,

      G. Talarek, B. Król

     • AKCJA PACZKA DLA BEZDOMNIACZKA

     • Od 20.11.2023 do 8.12.2023r potrwa zbiórka karmy (mokrej i suchej) i koców dla koronowskich i okolicznych kotów wolno żyjących. Zebrane dary zostaną przekazane osobom zajmującym się ich dokarmianiem. Okażmy swoje serca i pomóżmy kotom przetrwać zimę.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ WCZEŚNIAKA

     • Drodzy Rodzice Wcześniaków,
      Drogie Wcześniaki w każdym wieku,

      17 listopada obchodziliśmy w Naszej szkole Światowy Dzień Wcześniaka.  Fioletowy to kolor przedwcześnie urodzonych dzieci! Wśród Naszych uczniów jest wielu wcześniaków. Wcześniactwo często wiąże się z długim leczeniem, rehabilitacją i ciężką pracą z wieloma specjalistami. Przyjmijcie zatem od Nas serdeczne życzenia, duuużo zdrowia , radości i wielu wspaniałych chwil.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY WOBEC DZIECI

     • 19 listopada każdego roku,to Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci, który przebiega pod hasłem" Pomarańczowa wstążeczka". Włączając się do akcji,solidaryzujemy się z wszystkimi dziećmi na świecie, które odczuwają głód,wojnę,smutek,lęk, wykorzystanie czy zaniedbanie. Tym pomarańczowym kolorem chcieliśmy wnieść światełko radości i zwrócić uwagę na potrzeby wszystkich dzieci na świecie. Każde dziecko ma prawo do życia w świecie przyjaznym, życzliwym i uśmiechniętym.

     • OD ZIARENKA DO BOCHENKA

     • Uczniowie z klasy I-II SSPDP w ramach przedmiotu przysposobienie do pracy zapoznawali się technologią wypieku chleba teraz i dawniej. Były to ciekawe i pouczające zajęcia składające się z 4 modułów 1. Pole, 2. ziarna i ziarenka, 3. Mąka, 4. Chleb.

      Podsumowanie wiedzy zwieńczyły zajęcia praktyczne, które dostarczyły uczniom sporo radości, a niesamowity zapach unosił się w całej szkole, czego niestety nie oddają zdjęcia.

     • ŚWIĄTECZNE ROGALE W NASZEJ SZKOLE

     • W przedświąteczny piątek młodzież z klasy I-II SSPDP pod okiem wychowawcy p. Anny Gordon przygotowała rogale dla całej społeczności szkolnej.

      Uczniowie poznali tradycyjne receptury i z wielkim zapałem przystąpili do pracy. Wypiekli 80 rogali, które zniknęły w mgnieniu oka. Znaczy to jedno - były przepyszne!!!!

     • RODACY BOHATEROM

     • Nasza szkoła bierze udział w akcji fundacji Lex LUPUS "Rodacy Bohaterom", skierowanej do naszych rodaków mieszkających na Kresach Wschodnich, którzy pozostali  poza granicami własnej Ojczyzny. Są to często ludzie żyjący w skrajnej biedzie i samotności. Chcemy, aby wiedzieli, że Polacy o nich nie zapomnieli. Ta akcja, to nie tylko wsparcie materialne, ale przede wszystkim pamieć o tych, którzy walczyli za naszą wolność. Szkolnym Koordynatorem tej akcji jest Pani Agnieszka Wajnert. Zbieramy żywność długoterminową, środki czystości oraz białe i czerwone znicze. Paczki trafią do potrzebujących na Święta Bożego Narodzenia. Bądźcie szczodrzy i miejcie otwarte serca !!!

     • POTRZEBA CISZY

     • Autyzm często wiąże się z zaburzeniami sensorycznymi. Jednym z nich jest nadwrażliwość słuchowa. Dzieci borykające się z nią odczuwają ogromny dyskomfort, a nawet ból. Żyjemy w bardzo głośnym świecie. Warto odnaleźć spokój.

     • OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

     • W tym roku przypada 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepoległości.
      W piątek 10 listopada w naszej szkole uroczystą akademią rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości. Uczniowie zaprezentowali się w lirycznych wierszach i pięknych, poruszających pieśniach patriotycznych.
      W sobotę 11 listopada dyrekcja i przedstawiciele społeczności szkolnej wzięli udział w miejsko-gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Delegacja Zespołu Szkół złożyła wiązankę kwiatów na cmentarzu parafialnym w miejscu pamięci narodowej.

     • PAŻDZIERNIK MIESIĄCEM AAC

     •              W naszej szkole październik minął pod znakiem komunikacji alternatywnej. Wielu z naszych uczniów ma problem z posługiwaniem się mową w sposób zrozumiały dla otoczenia, dlatego korzystają lub dopiero uczą się korzystać z komunikacji alternatywnej. Poprawa jakości porozumiewania się jest zawsze szansą na lepszą integrację oraz aktywniejszy udział  w życiu społecznym. Nasi uczniowie najczęściej korzystają z systemu obrazków w formie książek do komunikowania oraz  pomocy opartej na wysokiej technologii. Najważniejszym zadaniem jest stworzenie szansy dzieciom do wyrażania własnych potrzeb, myśli i pragnień. Pamiętajmy, że osoby niemówiące też mają wiele do przekazania.