• TŁUSTY CZWARTEK 2024

     • ,,Powiedział nam Bartek,

      że dziś tłusty czwartek,

      a Bartkowa uwierzyła

      smacznych pączków nasmażyła "

       

      Uczniowie naszej szkoły kultywują polskie tradycje i zwyczaje. Wspólnie z wychowawczyniami – Celiną Rudnicką, Joanną Grochowską, Anną Gordon i Joanną Kujawa, smażyli pączki. W kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem zwany jest jako tłusty czwartek. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W polskiej tradycji dozwolone jest objadanie się w tym dniu. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. 

     • WYJAZD DO KINA "WONKA"

     • Dnia 1 lutego 2024 r. uczniowie grupy edukacyjno-terapeutycznej oraz klasy przysposabiającej do pracy wraz z opiekunami wybrali się do kina na film „Wonka”, którego inspiracją jest książka „Charlie i fabryka czekolady”.

      Tytułowy bohater inspiruje wytrwałością w dążeniu do spełnienia swego największego marzenia. Młody cukiernik z wielkimi aspiracjami pokazał uczniom, że droga do sukcesu nie zawsze jest łatwa. Wonka napotyka na swojej ścieżce wiele osób, które rzucają pod jego nogi kolejne kłody. Jego perypetie udowadniają jednak, że najlepszym przepisem na sukces jest wytrwałość, wiara we własne możliwości i wsparcie lojalnych towarzyszy.

      Polecamy!

     • BAL KARNAWAŁOWY

     •  Zabawa karnawałowo – walentynkowa 05.02.2024

      WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE – JAK CO ROKU W KARNAWALE, bo  karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla społeczności szkolnej to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.  W tym roku obchodziliśmy niezwykły bal karnawałowy, ponieważ został on połączony z Walentynkami. Tego dnia  już od rana w szkole  pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek . W odświętnie udekorowanej  sali gimnastycznej dominowały symbole miłości. Czerwone serduszka stworzyły  ciepły, przyjazny  klimat, zachęcający do wspólnej zabawy. Uczniowie świetnie się bawili  uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach , konkursach i  tańcząc  przy swoich ulubionych utworach. W świetlicy szkolnej Panie Judyta Mazurkiewicz, Paulina Lorenc i Anna Jastrzębska-  Kowalczyk oraz Michalina Gaszak – Partyka wykonywały wspólnie z uczniami piękne kartki walentynkowe. Walentynkowi listonosze odpowiednio posegregowali pocztę i rozdali wszystkim adresatom podczas balu.  Po przeliczeniu wszystkich kartek zostały wyłonione osoby, która otrzymały największą liczbę walentynek.  Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na wynik, gdyż kartek było naprawdę sporo, ale najwięcej trafiło do uczennicy Leny Zimnickiej oraz pani Karoliny Urtnowskiej.

      Tegoroczna zabawa  karnawałowo –walentynkowa  wzbudziła wśród  uczniów wiele radości. Wszyscy  bawili się wyśmienicie w rytm ulubionej muzyki.

     • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

     • Bezpieczne zabawy ze śniegiem, bezpiecznie na lodzie, bezpiecznie w Internecie, w domu i na drodze.Kodeks bezpiecznych zachowań na ferie podpowiada też co robić, gdy zabraknie śniegu,a Internet nie będzie jedyną rozrywką. Ruch na świeżym powietrzu, zdrowe odżywianie (może warto w tym czasie nauczyć się przyrządzić samemu nową potrawę?), radosne, twórcze gry i  zabawy, z pewnością umilą ten czas. A śnieg?- ten też można sobie zrobić.... Przyjemnych i zdrowych ferii.

     • OGÓLNOPOLSKI STRAŻACKI KONKURS PLASTYCZNY

     • W dniu 02.02.2024 r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Koronowie. Wręczyli oni dyplomy i nagrody za osiągniecia w etapie gminnym Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego, którego tematyka dotyczyła przedstawienia własnych wyobrażeń udziału straży pożarnych w działalności m.in. edukacyjnej, kulturalnej, historycznej, wychowawczej, prewencyjnej.

      Aż trzech uczniów z Zespół Szkół - Sobieskiego 16 zostało docenionych w konkursie: Klaudiusz Bona (III miejsce) Radosław Szreder (III miejsce) oraz Michał Kaźmierczak (wyróżnienie). Prace Klaudiusza i Radosława zakwalifikowały się do etapu powiatowego konkursu. Gratulujemy i trzymamy kciuki.

     • TRZYMAJ FORMĘ

     • W ramach programu ,,Trzymaj formę” raz w miesiącu uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy przygotowują w pracowni kulinarnej zdrowe śniadanie.

      26 stycznia 2024 r. podczas zająć z przysposobienia do pracy uczniowie klas III przygotowali pod kierunkiem swoich opiekunów zdrowe śniadanie. Samodzielnie opracowali menu, wykorzystując:

      - warzywa (papryka, pomidor, ogórek, sałata, rzodkiewki, marchewki, szczypiorek, pietruszka),

      - owoce (jabłka, pomarańcze),

      - nabiał (twarożki, sery),

      - wędliny- polędwica,

      - ciemne pieczywo,

      - soki owocowe,

      - deser kokosowy.

      Przestrzegając zasad higieny uczniowie samodzielnie przygotowali wszystkie produkty, według omówionego przepisu przygotowali również sałatkę warzywno-owocową. Po zakończonej części roboczej i poprawnie nakrytym stole, uczniowie degustowali przygotowane zdrowe śniadanie.

      Wspólne spożywanie posiłku uczy prawidłowych zachowań przy stole i przygotowuje uczniów do poprawnego funkcjonowania w dorosłym życiu.

      Na zakończenie sporządzono notatkę dotyczącą wartości odżywczych spożywanych potraw.

     • Kajetan

     • Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego ucznia Kajetana Roszczynialskiego. W imieniu całej społeczności szkolnej składamy Rodzinie wyrazy współczucia.

     • WIADOMOŚCI SZKOLNE - PILOT

     • Wiadomości szkolne - odcinek pilotowy. Materiał powstał w ramach zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria przyszłości". Życzymy miłego oglądania.

     • DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

     • Powiat Bydgoski otrzymał w 2023 roku wsparcie finansowe z budżetu państwa w ramach programu "Za życiem" na realizację zadania "Świadome i odpowiedzialne rodzicielstwo - działania edukacyjne dla młodzieży szkół ponadpodstawowych". Zadanie jest realizowane w okresie od 8 listopada 2023 roku do 31 sierpnia 2024 roku przez Zespół Szkól w Koronowie.

     • WIZITA W ŻŁÓBKU

     • w dniu dzisiejszym uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy wraz z opiekunami odwiedzili żłóbek w koronowskiej bazylice. Młodzież uczciła nowo narodzonego Jezusa śpiewem kolęd.

     • POMAGAMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

     • Dokarmiając ptaki zimą, pamiętajmy, że trzeba podawać im naturalny i świeży pokarm, np. łuskane ziarna słonecznika, rozdrobnione łuskane orzechy, siemię lniane, konopie, proso, różne kasze, pszenicę, owies, płatki owsiane. Do karmników można też wykładać pokrojone kawałki jabłka. W tym celu nasi najmłodsi uczniowie wybrali się na wycieczkę do sklepu zoologicznego. Po zakupieniu odpowiedniej karmy, wsypały ją do karmnika znajdującego się w naszym pięknym ogrodzie sensorycznym. 

     • TRZYMAJ FORMĘ

     • Dnia 8 stycznia 2024 r. odbyły się warsztaty kulinarne w ramach Programu dla Szkół ,,Trzymaj formę”, podczas których wszyscy uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy po zapoznaniu się z instrukcją obsługi nowo kupionej wyciskarki wolnoobrotowej oraz utrwaleniu podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa  mogli samodzielnie wykonać sok z owoców i warzyw- bez dodatku cukru i konserwantów. Po skończonej pracy delektowali się jego smakiem.

      Warsztaty miały na celu propagowania zdrowego stylu życia oraz przekonania uczniów, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Pani pielęgniarka przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o swoje zdrowie i innych. Ponadto zostały omówione  zasady zbilansowanej diety.  Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pogadanki i zadawali pytania. Zdobyli wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym. Serdecznie dziękujemy pani pielęgniarce Elżbiecie Basiak za podzielenie się swoją wiedzą.

      Organizatorzy: J. Kujawa, C. Rudnicka, A. Gordon

     • WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

     • Nowa sala gimnastyczna pozwoliła na zorganizowanie wspólnego kolędowania. Niech świąteczny nastrój zagości we wszystkich domach🎄

     • JARMARK BOŻONARODZENIOWY W KORONOWIE

     • Obecność Zespołu Szkół w Koronowie na koronowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym to już tradycja. Na naszm stoisku można było zakupić stroiki, ciasteczka,pierniczki, choinki, wieńce oraz kartki upominkowe. Wszystkie produkty zostały wykonane przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli.