• Manufaktura czekolady

     • W dniu 29 maja 2023 r. uczniowie klasy I SP, II-III SP i VIII grupy edukacyjno-terapeutycznej uczestniczyli wraz z opiekunami G. Filarską, J. Grochowską i J. Szczęsna w wycieczce do Manufaktury Słodyczy „Karmelowa Kraina” w Bydgoszczy. Uczniowie brali udział w warsztatach dekorowania czekolady, degustacji różnych rodzajów czekolady oraz poznali proces powstawania czekolady. Było smacznie, słodko i pachnąco. Pełni wrażeń wrócili do szkoły.

     • Dbamy o wodę, chronimy przyrodę.

     • W dniu 25.05.2023 r. uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej – Bartek Dwuraźny i Patryk Szkodowski wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym „ Dbamy o wodę, chronimy przyrodę” zorganizowanym przez Branżową Szkołę I stopnia nr 6 Specjalna w Bydgoszczy. Celem konkursu było zdobywanie informacji
      o działaniach w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą, przeciwdziałania suszy i podnoszenie odpowiedzialności uczniów za stan wody na świecie, w Polsce i miejscu zamieszkania. W ramach konkursu uczniowie przygotowali plakat na temat: RAZEM DLA NASZEJ PLANETY  oraz album fotograficzny, przedstawiający różne sposoby walki z suszą zatytułowany: JAK WYGRAĆ Z SUSZĄ ? Kolejnym elementem zmagań konkursowych był test wiedzy na temat: STOP DLA STRAT I ZANIECZYSZCZEŃ WODY.
      Nasi uczniowie zajęli drugie miejsce w konkursie. W nagrodę otrzymali nowoczesne mobilne ładowarki
      oraz butelki do wody z filtrem. Zostali ciepło i serdecznie powitani przez organizatorów konkursu i młodzież szkoły. Brali udział w spotkaniu integracyjnym i prezentacji multimedialnej przedstawiającej sposoby oszczędnego gospodarowania wodą. Słodki poczęstunek wykonany własnoręcznie przez uczniów i nauczycieli szkoły umilał im czas. Następnie uczniowie udali się na zwiedzanie bydgoskiej Wyspy Młyńskiej, Starego Rynku
      i Młynów Rothera. W przerwie zjedli lody i wypili kawę w znanej  kawiarni SOWA. Następnie przeszli ulicą Mostową i Gdańską podziwiając przepiękne kamienice. Punktem kulminacyjny zwiedzania była FONTANNA  POTOP usytuowana w Parku im. Kazimierza Wielkiego. Pełni wrażeń, z nagrodami i po żywej  lekcji historii wrócili do Koronowa.

     • Spotkanie z Ratownikami Medycznymi

     • 22 maja 2023 r. w Zespole Szkół gościliśmy ratowników medycznych z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Koronowie pana Marka Koprowskiego oraz pana Mariusza Detlaf. Uczniowie mieli okazję obejrzeć strój ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy; w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem. Uczniowie z wielką uwagą przyglądali się jak pan ratownik demonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomie. Chętne osoby próbowały same udzielać pierwszej pomocy pod bacznym okiem instruktora. Dzieci miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych oraz opatrywać rany.  Po części warsztatowej uczniowie udali się do karetki, gdzie zobaczyli jak wygląda od środka i co się w niej znajduje. Dziękujemy za tę cenną lekcję.

     • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

     • Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
      Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

      W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

      Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty
      sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

      ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

     • Znamię! znam je? 2023

     • W tym roku Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów rozpoczęła kampanię edukacyjną „Znamię! Znam je?”, której celem jest

      · upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz

      · budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

      Dzięki lekcjom uczniowie

      · nabędą umiejętności rozpoznania czerniaka oraz

      · nauczą się regularnego samobadania skóry

      · a przede wszystkim, poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka i zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się, przed tym groźnym nowotworem.

      W ramach kampanii po raz drugi w Polsce organizowany jest „Tydzień Świadomości Czerniaka” w dniach 24-30 maja.

      Co to jest czerniak?

      Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowych. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.

     • Mówimy NIE mowie nienawiści. Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej.

     • W dniu 10.05.2023 roku w Domu Strażaka w Warlubiu odbyły się obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Uroczystość zorganizowana została przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Warlubiu. Program obejmował: * XII Przegląd Twórczości Artystycznej "Gala Talentów" * Wystawę nadesłanych prac plastycznych * Ogłoszenie wyników Konkursu Plastycznego. 
      Naszą szkołę reprezentowali wokaliści oraz grupa taneczna.

     • Jakie Święta obchodzimy 1, 2 i 3 maja?

     • Uczniowie uzyskali na to pytanie podczas lekcji historii. 
      Miejmy nadzieję, że zdobyta wiedza przełoży się na praktykę i wszyscy spędzą ten czasnie tylko rodzinnie, ale i patriotycznie - wywieszając biało-czerwone flagi i uczestnicząc w wielu lokalnych uroczystościach. 

     • Dzień Ziemii

     • W ostatnich dniach kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie ubrani byli w strój, w których dominowały barwy Ziemi: zielony i niebieski. Wszyscy aktywnie brali udział w zajęciach, które miały na celu pokazanie uczniom, jak ważna jest troska o środowisko. Słuchali rad i zasad, których każdy powinien przestrzegać chcąc pomóc naszej planecie. Utrwalali wiadomości z zakresu segregacji śmieci. Grali w gry tematyczne. Wzorowo wykonali pracę konkursową tj. zaprojektowali ,,Eko-torbę”.