W dniu 23 października 2020 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste wydarzenie. W ramach realizowanej w szkole innowacji „Wszystko jest poezją” nauczyciele przygotowali kolejną już odsłonę Narodowego Czytania. W tym roku czytaną lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego.
W czasie spotkania uczniom przedstawiono założenia i historię akcji Narodowych Czytań. Zapoznano z życiorysem Juliusza Słowackiego. Odczytano list Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy zachęcający do wzięcia udziału w czytaniu Balladyny. Czytane przez nauczycieli fragmenty dramatu przeplatane były muzyką.
Uczniowie mieli również okazję obejrzeć skróconą wersję Balladyny w formie teatrzyku cieni. Ta forma przekazu bardzo spodobała się naszym uczniom. Dała okazję do refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem. Wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczyło nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą.
W czasie spotkania przekazano także uczniom wiele ciekawostek związanych z poetą i dramatopisarzem Juliuszem Słowackim. Nie wszyscy wiedzieli, że prochy Juliusza Słowackiego sprowadzono z Paryża do Polski, aby mógł na zawsze już spocząć w swojej ojczyźnie. A mieszkańcy całej Polski, w tym mieszkańcy Bydgoszczy mieli okazję pożegnać poetę. W czerwcu 1927 roku oddawali hołd wieszczowi, kiedy to, jego prochy płynęły Wisłą. W Brdyujściu, w okolicach Fordonu żegnano poetę rzucając kwiaty na statek, którym płynął.
28 czerwca 1927 roku o godzinie 9.30 w kościele Farnym odbyło się uroczyste nabożeństwo żałobne w intencji Słowackiego, a dzień później o godzinie 12 na dźwięk strzału armatniego na minutę wstrzymano w Bydgoszczy ruch kołowy i pieszy na znak żałoby. Tego samego dnia odbyła się uroczysta akademia w Teatrze Miejskim, podczas której recytowano wiersze poety.
Dzięki takim spotkaniom nasi uczniowie mają okazję poznawać znaczące i ważne utwory literatury polskiej. Spotkanie odbyło się w reżimie sanitarnym z zachowaniem wszystkich środków ostrożności.
Organizatorzy spotkania: D. Daczkowska i T. Strąk.