6 marca każdego roku obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. Również i nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta. Od 12 do 16 marca 2018 zorganizowano Tydzień Logopedyczny. Każdego dnia nasi uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami logopedycznymi: wykonywali plakaty- plastyczna interpretacja wierszy logopedycznych, pracowali nad pisemnymi zadaniami -"Zabawy słowem", których celem było rozwijanie kompetencji językowych, uczyli się czytania i poprawnego wymawiana łamańców językowych oraz przedstawiali gestem i ruchem wybrane słowa i powiedzenia. W ostatnim dniu tygodnia odbyła się prezentacja multimedialna, kończąca Tydzień Logopedyczny. Prezentacji przyświecały słowa J. Słowackiego z poematu Beniowski " Chodzi mi o to, aby język giętki. Powiedział wszystko, co pomyśli głowa".
Tematem przewodnim prezentacji była komunikacja, a dokładnie hasło tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Logopedy "Komunikowanie się nie tylko słowami..."
W trakcie prezentacji uczniowie dowiedzieli się, gdzie może pracować logopeda, co ma wpływ na wszechstronny rozwój mowy, jakie ćwiczenia wspierają poprawną wymowę oraz w jaki sposób można się komunikować, kiedy brak jest mowy czynnej. Panie logopedki przedstawiły nam zasady działania tzw. Cyber oka, poznaliśmy kilka wyrazów i słów z j. migowego, gesty wyrażające potrzeby i słowa, system obrazków do komunikacji PCES, oraz aplikacje do komunikacji na urządzenia mobilne. Najwięcej śmiechu było, kiedy uczniowie i nauczyciele musieli poradzić sobie z szybkim wymawianiem łamańców językowych. Brawo! Wszyscy poradzili sobie śpiewająco!
Punktem ostatnim było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. Wszystkie plakaty były naprawdę piękne - gratulujemy wszystkim klasom biorącym udział w konkursie.
Za przygotowanie Tygodnia Logopedycznego dziękujemy Pani Joannie Cieślak i Pani Danucie Daczkowskiej.


