• ,,Dni Ochrony Przyrody"

     • W dniach 20-30 października 2020r. obchodziliśmy w Zespole Szkół w Koronowie ,,Dni Ochrony Przyrody". W tych dniach uczniowie klas I-III oraz grupy edukacyjno-terapeutyczne przygotowywali prace na konkurs pt. ,,Jesienne drzewo”. Jak co roku włączyli się w zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt. Uczniowie klas najmłodszych wraz z wychowawcami przygotowali również przepiękne kąciki przyrody.

                 

      Wyniki konkursu plastycznego pt. „Jesienne drzewo”:

      I miejsce- W. Bugajska GET 3 SP

      II miejsce- W. Karwasz GET 1 SP

      III miejsce- L. Worek GET 2 SP, S. Megger kl. III

                                                                                                                         

                                                                                                                          Organizatorzy:

                                                                                                                          G. Talarek, J. Mazurkiewicz, S. Wajnert

     • KOMUNIKAT

     • Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23.10.2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19 (Dz.U. z poz. 1870) przyjmuje się zasady organizacji nauki stacjonarniej w klasach I-III Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 3 w Koronowie w Zespole Szkół w Koronowie oraz nauki zdalnej w kl. IV-VIII Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 3 w Koronowie w Zespole Szkół w Koronowie, kl. I-III Specjalnej Branżowej Szkoły I Stopnia nr 1 w Koronowie w Zespole Szkół w Koronowie oraz kl. I-III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Koronowie w Zespole Szkół w Koronowie.

      Wsparcie i prowadzenie dotychczasowej terapii psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów i rodziców/opiekunów prawnych, terapii logopedycznej, integracji sensorycznej, rewalidacji, itp. odbywa się poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny, e-mailowy oraz dostępne komunikatory.

      W ramach zapewnienia dzieciom dodatkowych zajęć w czasie wolnym, proponuje się uczniom dodatkowe zadania w ramach  zajęć świetlicowych i bibliotecznych umieszczonych na stronie szkoły.

      W okresie od 24 października do 8 listopada br. uczniowie Specjalnej Szkoły Branżowej I Stopnia nr 1 w Koronowie w Zespole Szkół w Koronowie będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.

     • Alpaki w szkole

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Alpaki w szkole.

      16 października odbyło się pierwsze spotkanie uczniów z alpakami w naszej szkole. Dzieci miały możliwość dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat tych interesujących zwierząt. Każdy kto miał ochotę mógł pogłaskać i nakarmić naszych uroczych gości. Dzieci dowiedziały się również jak można wykorzystać wełnę pozyskiwaną z tych zwierząt. Uczniowie również wykonali prace plastyczne z wykorzystaniem prawdziwej wełny z alpaki. Już nie możemy się doczekać następnego spotkania.

     • ALPAKOTERAPIA W NASZEJ SZKOLE

     • Już od 16 października ruszają cykliczne spotkania naszych uczniów z uroczymi alpakami. Kontakt dzieci z tymi zwierzętami  jest doskonałym dopełnieniem ich codziennejj terapii, kształcenia i wychowania.

     • ZBIERAMY NAKRĘTKI!

     • Dzisiaj przed budynkiem Zespołu Szkół przy ulicy Sobieskiego 16 stanęło SERCE- kosz na nakrętki. Aktualnie zbieramy nakrętki dla Izy. Zachęcamy wszystkichdo wrzucania plastikowych nakrętek.

      Pamiętajmy! Dobro powraca!

       

      Dyrekcja Zespołu Szkół w Koronowie dziękuje Panu Wojciechowi Głogowskiemu – firmie MAXFLOOR z Koronowa za pomoc w przymocowaniu serca.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GŁUCHYCH

     • 29.09.2020r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z uczniami z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych.

      Panie nauczycielki przybliżyły problematykę wad słuchu oraz trudności z jakimi na codzień zmagają się osoby dotknięte tym problemem. Uczniowie dowiedzieli się wiele na temat języka migowego oraz pokazywali podstawowe znaki.  Poznali również polski alfabet palcowy.

      Na koniec uczniowie klas II-III SP, V-VI SP, VII SP, VIII SP wykonali plakaty nt. ,,Świat ciszy ma wiele barw”.

      Międzynarodowy Dzień Niesłyszących obchodzony jest od 1958r. zawsze w ostatnią niedzielę września. Jego celem jest zwrócenie uwagi uczniów na problemy osób niesłyszących, na ich prawa, osiągnięcia, trudności w życiu codziennym.

      Spotkanie przeprowadziły panie:

      Justyna Skórzewska – Piotrowicz

      Joanna Kujawa

       

     • SPRZĄTANIE ŚWIATA

     •      W dniu 25.09.2020r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Tegoroczna akcja niewątpliwie różniła się od poprzednich z powodu pandemii Covid-19. Jednak nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny dom. W tym dniu rozmawialiśmy o konieczności nie śmiecenia i nie niszczenia przyrody. Uczniowie oglądali film o wykorzystaniu surowców wtórnych oraz bajki o konieczności dbania o środowisko. Uczyły się segregowania śmieci. Na koniec dnia przygotowały prace plastyczno-techniczne z surowców wtórnych.

      Organizator: G. Talarek

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

     • 01.09.2020 ( tj. wtorek), odbędzie się w naszej szkole spotkanie organizacyjne z okazji Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2020/2021. Zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami. Spotkanie dla klas :

      - GET 1 SP, GET 2 SP, GET 3 SP oraz PdP odbędzie się o godzinie 9.30,

       - I-III SP, V-VIII SP oraz dla Szkoły Branżowej o godzinie 10.30.

      Prosimy o zachowanie wszelkich środków ostrożności, dezenfekcję rąk przy wejściu do budynku, oraz zakrycie ust i nosa.

     • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019 / 2020

     • Drodzy Uczniowie Zespołu Szkół w Koronowie!

      Zebraliśmy się dziś w wyjątkowych warunkach na boisku szkolnym, abyście mogli odebrać świadectwa. Nie odbył się uroczysty apel, nie było – jak zwykle – występów, przemówień, wielu podziękowań, życzeń, tego „normalnego” gwaru i Waszych radosnych okrzyków. Trochę smutniej zaczęły się te wakacje, ale mamy głęboką nadzieję, że we wrześniu spotkamy się wszyscy w szkole tak jak zawsze 1 września inaugurując nowy rok szkolny.

      Kochani Uczniowie…

      Przez 10 miesięcy dzielnie przemierzaliście tajemnicze ścieżki wiedzy. Wędrowaliście w poszukiwaniu tajemnic. Stefan Żeromski w powieści „Syzyfowe prace” napisał: „Nauka jest jak niezmierne morze, im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”. Świat nie rozwijałby się tak dynamicznie, gdyby nie myśl naukowa i postęp cywilizacyjny. Wartość nauki jest zatem bezcenna. Pamiętajmy, że ciekawość świata i kreatywność czynią
      z nas ludzi mądrych, takich, którzy nie stoją w miejscu, lecz wciąż dążą
      do własnego rozwoju.

      Życzymy Wam, byście nie stali w miejscu, byście stawali się poszukiwaczami wiedzy, odkrywcami na miarę swoich możliwości.

      Dzisiaj odebraliście świadectwa, które są przepustką do kolejnej klasy. Rozpoczęliście dwa miesiące wakacji. Odpoczywajcie! Wszystkim Wam składamy życzenia radosnych i niezwykłych wakacji, które pozwolą wam nabrać wiatru w żagle i dodać energii do pracy w nowym roku szkolnym. Bądźcie uważni i bezpieczni, zwłaszcza podczas wyjazdów nad wodę oraz podczas poruszania się po drogach. Przestrzegajcie zasad ruchu drogowego, bądźcie czujni i nie ulegajcie namowom nieznanych wam osób. Strzeżcie się przed używkami i nieznanymi substancjami. Życzymy Wam samych przyjemnych chwil w czasie wakacji oraz dużo, dużo słońca.

      Drodzy Absolwenci!

      Po raz ostatni dzisiaj odebraliście świadectwo ukończenia szkoły, przyszło Wam pożegnać się z dobrze znanymi korytarzami, salami, ale przede wszystkim
      z nauczycielami, wychowawcami, koleżankami i kolegami. Życzymy Wam dobrego startu w życie, znalezienia świetnej pracy, abyście czuli się w niej tak samo dobrze, jak w szkole. Życzymy wszystkim fantastycznych wakacji, pełnych przygód.

      Drodzy Rodzice, Opiekunowie naszych Uczniów!

      Dziękujemy Wam za współpracę, w szczególności za te ostatnie niezwykle trudne miesiące.  Życzymy Państwu zadowolenia i satysfakcji z osiągnięć Waszych dzieci oraz zdrowia i szczęścia.

      Drodzy Nauczyciele!

      za nami kolejny rok szkolny, niezwykły rok, który przyniósł wiele wyzwań, którym wszyscy musieliśmy sprostać. Dziękujemy wszystkim Pracownikom szkoły za cały rok intensywnej pracy, za dbałość o bezpieczeństwo naszych uczniów, za kreatywne i twórcze inicjatywy, które wprowadziliście w celu poprawy jakości nauczania. Dziękujemy za pracę dydaktyczną, wychowawczą
      i opiekuńczą. Życzymy Państwu, by czas wakacji był okazją do odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, ale także był czasem przygotowania się
      do następnego roku szkolnego.

      Panie Starosto!

      Dziękujemy naszemu organowi prowadzącemu Starostwu Powiatowemu
      w Bydgoszczy, w   szczególności   Staroście   Panu Wojciechowi Porzychowi

      za wspaniałe podejście do naszych Uczniów, za okazane serce i wsparcie, za pomoc w realizacji naszych celów i przedsięwzięć. Zawsze możemy na Pana liczyć. Serdecznie dziękujemy!


      Dyrektor Zespołu Szkół w Koronowie Katarzyna Żubik, wicedyrektor Zespołu Szkół w Koronowie Beata Drozdowska


     • BEZPIECZNE WAKACJE

     • W związku ze zbliżającymi się okresem wakacyjnym zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat bezpiecznego spędzania wakacji.

      Wakacje to czas odpoczynku i zabawy. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

      Kilka ZASAD, które warto zapamiętać, żeby wakacje były bezpieczne i przyjemne znajdziecie w zakładce świetlica lub pod linkiem:

     • ZADANIA DO WYKONANIA PRZEZ UCZNIÓW

     • ZADANIA DO WYKONANIA PRZEZ UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ W KORONOWIE

      23.03.2020r. – 30.03.2020r.

      GET 1 SP (KL. I - V)

      GIMNASTYKA KOREKCYJNA 

      Trzymaj się prosto - https://www.youtube.com/watch?v=DP07hsaQiUM

      REWALIDACJA INDYWIDUALNA 

      Dopasowywanie brakującego elementu do obrazka. Proszę wykonać wszystkie zadania z zakładki przedszkole/brakujący fragment oraz memo z zakładki przedszkole/trening umysłu/ cienio-pary ze strony pisupisu.pl .

      LOGOPEDIA

      - zajęcia rozwijające komunikowanie się

      Obejrzyjcie wraz z rodzicami, powtarzajcie i zapamiętajcie.

      https://www.youtube.com/watch?v=iTJJi8D0siY   - nauka mówienia

      https://www.youtube.com/watch?v=qUUK8SyZyBw  -   wyrazy o znaczeniu przeciwnym

      RELIGIA

      Postaraj się każdego dnia zrobić dobry uczynek.

      FUNKCJONOWANIE OSOBISTE I SPOŁECZNE 

      Bardzo proszę rodziców o napisanie na dużym arkuszu papieru lub kartce od bloku napis  WIOSNA. Zadaniem uczniów jest pokolorowanie literek, na miarę możliwości ucznia odwzorowanie napisu. Dla młodszych uczniów proponuję wybranie jednej literki i wspólne pokolorowanie. Zachęcam do skorzystania ze strony https://antek.sluszczak.pl/2012/03/zwiastuny-wiosny-bocian-kolorowanki-z-nowej-serii-wiosna/ tu znajdziecie Państwo kolorowanki do wydruku związane z nową porą roku i nie tylko.  

      Po powrocie do szkoły przyniesiecie wszystkie prace, stworzymy galerię. Powodzenia.

      ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ 

      Posłuchajcie piosenki o wiośnie i przygotujcie dowolną ozdobę wiosenną, może to być ilustracja przedstawiająca „Panią wiosnę”, kolorowa opaska na głowę, kwiatek, ptaszek, motylek .  Poproście o pomoc rodziców. Pracę wykonajcie z kolorowego papieru, gazet, krepy i innych dostępnych materiałów. Powodzenia. https://www.bing.com/videos/search?q=piosenki+o+wio%c5%9bnie&qpvt=piosenki+o+wio%c5%9bnie&view=detail&mid=4CD9C43EE7748421D6824CD9C43EE7748421D682&&FORM=V

      WYCHOWANIE FIZYCZNE

      Zachęcam do skorzystania z tej strony  https://wordwall.net/pl/resource/893767/wychowanie-fizyczne/wf-online-w-domu-ćwiczenia

      INTEGRACJA SENSORYCZNA 

      1. Ćwiczenia rozluźniające : krążenie wyprostowanych ramion z boku i krążenie ramion z przodu: zataczanie dużych , średnich i małych kół.

      2. Rysowanie oburącz w powietrzu leżącej ósemki.

      3. Malowanie dłońmi, stopami: farbę do malowania dłońmi można zastąpić innymi materiałami np. kaszą, ryżem, piaskiem

      ZAJ. ROZWIJAJĄCE KOMUN. SIĘ

      Proszę wykonać ćwiczenia ze strony pisupisu.pl, zakładka: Klasa 1/zabawy słowne/co tu nie pasuje ?

      ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE Z PEDAGOGIEM

      Poszukajcie w domu widokówkę lub inny obrazek. Zróbcie z obrazka puzzle – potnijcie obrazek na elementy różnej wielkości i kształtu. Następnie złóżcie puzzle. Naklejcie ułożony obrazek na kartce papieru.

      GET 2 SP (KL. VI)

      WYCHOWANIE FIZYCZNE

      Ćwiczenia ogólnorozwojowe : https://wordwall.net/pl/resource/893767/wychowanie-fizyczne/wf-online-w-domu-ćwiczenia

      GIMNASTYKA KOREKCYJNA

      Trzymaj się prosto - https://www.youtube.com/watch?v=DP07hsaQiUM

      REWALIDACJA INDYWIDUALNA

      Ćwiczenie percepcji słuchowej oraz grafomotoryki. Proszę wykonać wszystkie ćwiczenia z zakładki klasa1/Alfabet i cyfry/słowana literkę i literki do wydruku ze strony pisupisu.pl .

      FUNKCJONOWANIE OSOBISTE   I SPOŁECZNE

      1.”Higiena i zdrowie to podstawa”. Wykonaj zadanie z pomocą jednego z rodziców: wejdź na stronę  https://slideplayer.pl/slide/12256274/ i obejrzyj filmik edukacyjny nt. higieny osobistej. Spróbuj opowiedzieć własnym słowami, co zapamiętałeś z filmu. Do rodziców – proszę o napisanie na kartce papieru drukowanymi literami wyrazów – HIGIENA, ZDROWIE, CZYSTOŚĆ. Polecenie dla dzieci – odwzorowanie wyrazów napisanych przez rodziców (odwzorowane mogą być całe wyrazy lub same litery).

      2. Proszę o skorzystanie ze strony internetowej : https://miastodzieci.pl/. Są tu piosenki, kolorowanki, wierszyki, zgadywanki i gry. Miłej zabawy 😊.

      INTEGRACJA SENSORYCZNA

      Usprawnianie układu dotykowego

      1.Szukanie ukrytych, drobnych przedmiotów w koszu lub pojemniku wypełnionym kasztanami, piłeczkami, woreczkami, makaronem czy też grochem.

      2.Kreślenie na plecach siedzącego dziecka( plecy zaokrąglone, wygięte w   kości grzbiet) znaków, figur, cyfr, liter: najpierw dziecko wskazuje odpowiedź, mając wzory znaków przed sobą, póżniej samodzielnie odtwarza rysunek na dużym arkuszu papieru.

      ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ

      1.Rozwijaj sprawność manualną – pobierz ze strony https://thumbs.dreamstime.com/z/wektor-toiletry-set-osobistej-opieki-produkt-66622421.jpg ilustrację przedstawiającą przybory toaletowe i spróbuj je odwzorować i pokolorować (lub pomalować) na kartce papieru.

      2. Ćwicz pisanie po śladzie – pobierz ze strony http://bystredziecko.pl/karty-pracy/szlaczki/szlaczki-l-1.pdf oraz http://bystredziecko.pl/karty-pracy/szlaczki/szlaczki-l-4.pdf, wydrukuj i najlepiej jak potrafisz wypełnij kartę pracy. Powodzenia 😊.

      LOGOPEDIA/

      ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMUNIKOWANIE SIĘ

      Obejrzyjcie wraz z rodzicami, powtarzajcie i zapamiętajcie.

      https://www.youtube.com/watch?v=iTJJi8D0siY   - nauka mówienia

      https://www.youtube.com/watch?v=Tl0yg5yrBLg&t=1s   kształtowanie pojęć warzywa

      RELIGIA

      1.Korzystając ze znanych modlitw, pomódl się o ustanie epidemii.

      ZAJ. ROZWIJAJĄCE KOMUN. SIĘ

      Proszę wykonać ćwiczenia ze strony pisupisu.pl, zakładka: Klasa 2/zabawy słowne/ antonimy.

      FUNKCJONOWANIE OSOBISTE I SPOŁECZNE

      W ramach cotygodniowych zajęć kulinarnych, pomóż zrobić rodzinny obiad. Oczywiście nie zapomnij o odpowiednim nakryciu stołu oraz późniejszym sprzątaniu ! J

      Rozwiąż wiosenne plątaninki literowe i wyjaśnij znaczenia haseł. https://www.nauczycielskiezacisze.pl/2019/03/wiosenne-plataninki-literowe.html

      INTEGRACJA SENSORYCZNA

      Usprawnianie układu dotykowego

      1.Szukanie ukrytych, drobnych przedmiotów w koszu lub pojemniku wypełnionym kasztanami, piłeczkami, woreczkami, makaronem czy też grochem.

      2. Kreślenie na plecach siedzącego dziecka (plecy zaokrąglone, wygięte w kości grzbiet) znaków, figur, cyfr, liter: najpierw dziecko wskazuje odpowiedź, mając wzory znaków przed sobą, później samodzielnie odtwarza rysunek na dużym arkuszu papieru.

      ZAJĘCIA REW. Z TYFLOPEDAGOGIEM

      Rodzice, pomóżcie swoim Dzieciom w odczytaniu polecenia. Załączam karty pracy:

      https://files.tinypic.pl/i/01000/ktzi4ljiwehd.jpg

      https://files.tinypic.pl/i/01000/gaeejupl8mr6.jpg

      ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE Z PEDAGOGIEM

      Poszukajcie w domu widokówkę lub inny obrazek. Zróbcie z obrazka puzzle – potnijcie obrazek na elementy różnej wielkości i kształtu. Następnie złóżcie puzzle. Naklejcie ułożony obrazek na kartce papieru.

      GET 3 SP (KL. VII-VIII)

      FUNKCJONOWANIE OSOBISTE I SPOŁECZNE

      W ramach cotygodniowych zajęć kulinarnych, pomóż zrobić rodzinny obiad. Oczywiście nie zapomnij o odpowiednim nakryciu stołu oraz późniejszym sprzątaniu ! J

      Rozwiąż wiosenne plątaninki literowe i wyjaśnij znaczenia haseł. https://www.nauczycielskiezacisze.pl/2019/03/wiosenne-plataninki-literowe.html

      ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ

      Wykonaj bukiet ze słomek i papieru, według ukazanego na stronie wzoru.  https://www.mamawdomu.pl/2012/05/kolorowy-papierowy-bukiet.html

      Wykonaj puzzle z rolki po papierze toaletowym, pamiętaj obrazek możesz namalować sam lub wykorzystać gotowe naklejki (jeżeli masz takie w domu)!

      http://mama-kreatywna.pl/2017/03/4-pomysly-na-puzzle-diy-zrob-to-sam/

      ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMUNIKOWANIE

      Nazwij odpowiednio emocje pokazane na obrazkach.

      https://miastodzieci.pl/wp-content/uploads/2019/03/dymki.png

      WYCHOWANIE FIZYCZNE

      Opanuj prosty układ choreograficzny, ćwicz codziennie i pamiętaj - zachęcaj resztę domowników do wspólnej zabawy. https://www.youtube.com/watch?v=lFWysdCgVNg

      GIMNASTYKA KOREKCYJNA

      Trzymaj się prosto - https://www.youtube.com/watch?v=DP07hsaQiUM

      LOGOPEDIA/ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMUNIKOWANIE SIĘ

      Obejrzyjcie wraz z rodzicami, powtarzajcie i zapamiętajcie.

      https://www.youtube.com/watch?v=iTJJi8D0siY   - nauka mówienia

      https://www.youtube.com/watch?v=vqISQi4BHTQ    - kształtowanie pojęć ubrania i meble

      ZAJ. ROZWIJAJĄCE KOMUN. SIĘ

      Proszę wykonać ćwiczenia ze strony pisupisu.pl, zakładka: Klasa 2/zabawy słowne/ antonimy dla starszych.

      ZAJĘCIA REW. Z TYFLOPEDAGOGIEM

      Rodzice, pomóżcie swoim Dzieciom w odczytaniu polecenia. Załączam karty pracy:

      https://files.tinypic.pl/i/01000/ktzi4ljiwehd.jpg

      https://files.tinypic.pl/i/01000/gaeejupl8mr6.jpg

      ZAJĘCIA REW. Z SURDOPEDAGOGIEM

      https://files.tinypic.pl/i/01000/vmlv3ca4i3bl.jpg

      https://files.tinypic.pl/i/01000/ctse16xpcmn9.jpg

      ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE Z PEDAGOGIEM

      Poszukajcie w domu widokówkę lub inny obrazek. Zróbcie z obrazka puzzle – potnijcie obrazek na elementy różnej wielkości i kształtu. Następnie złóżcie puzzle. Naklejcie ułożony obrazek na kartce papieru.

      REWALIDACJA INDYWIDUALNA

      1.Rozwijaj logiczne myślenie – wejdź na stronę https://zapytaj.onet.pl/Category/001,003/2,29774019,Dokoncz_zdania.html  i zagraj w zabawę logiczną „Dokończ zdania…” (Poproś o pomoc jednego z rodziców).

      INTEGRACJA SENSORYCZNA

      Ćwiczenia kształtujące obraz i schemat ciała oraz orientację przestrzenną

      1.Wykonywanie poleceń: podaj prawą rękę, tupnij lewą nogą, stań na prawej nodze.

      2. Dotykanie i poruszanie prawymi i lewymi częściami ciała.

      3. Wrzucanie woreczków i piłeczek do kosza ustawionego przed dzieckiem, zgodnie  z instrukcją: prawą ręką dwa woreczki, lewą ręką jeden woreczek.

      ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMUNIKOWANIE SIĘ

      https://files.tinypic.pl/i/01000/86d5ycobq8t5.jpg

       

      SZKOŁA PODSTAWOWA KL. I - III  

      GIMNASTYKA KOREKCYJNA

      Trzymaj się prosto - https://www.youtube.com/watch?v=DP07hsaQiUM

      EDUKACJA PLASTYCZNA

      1.Praca konkursowa nt. „Wodny świat”- technika pracy dowolna, format pracy dowolny. Może być to rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane, wyklejanie plasteliną, wyklejanie kolorowym papierem, gazetą, krepą (zróbcie z rodzicami zdjęcie swojej pracy i prześlijcie  do mnie za pomocą telefonu).

      2. Możesz wykonać samodzielnie prostą grę pt. „Kółko i krzyżyk”- przygotuj kartkę papieru podziel ją na 9 pól, weź  plastikowe korki w dwóch kolorach (po 5), np. na białych korkach naklej z kolorowego papieru krzyżyki. I już możesz grać. (dla chętnych)

      3.Wszystkie karty pracy wydrukowane i wypełnione oraz prace plastyczne włóżcie do teczki i przynieście, gdy wrócimy do szkoły.

      EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

      1.Wiosenne plątaninki literowe- https://nauczycielskiezacisze

      2.Wierszyki do nauki tabliczki mnożenia- https://wczesnoszkolni.pl

      3.Przeczytaj z rodzicem bajkę pt. „O wirusie, który nosił koronę”- https://dzieckiembądź

      WYCHOWANIE FIZYCZNE

      1. Ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy kręgosłupa:

      dzieci w parach leżą naprzeciwko siebie lub dziecko z rodzicem

      - Podawanie do siebie piłki rękami (ramiona ułożone w bok, łokcie uniesione)

      - Siłowanie – obie osoby trzymają piłkę. Na sygnał każdy ciągnie piłkę do siebie licząc, np. do 5. Wygrywa ten, kto zabierze piłkę.

      - Rzucanie - dzieci leżą obok siebie w parach- rzucamy jak najdalej oburącz kulkę papierową. Następnie czołgamy się po kulkę.

      2.Profilaktyka płaskostopia i ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu: dzieci w pozycji siedzącej-

      Co narysowałem? – rysujemy zakrętką butelki (trzymaną przez palce stóp) litery, cyfry, figury zadaniem drugiej osoby jest odgadnąć, co zostało napisane/narysowane.

      J. NIEMIECKI

      Wytnij i zaznacz poprawną odpowiedź str.1http://uploads.wszpwn.com.pl/uploads/oryginal/4/4/310c4b27_plakat-gra-ABCDeutsch.PDF

      LOGOPEDIA

      Ćwiczenia słuchowe, bawcie się wraz z rodzicami lub opiekunami.

      1.„Co słyszę?” – dziecko nasłuchuje i rozpoznaje odgłosy dochodzące z sąsiedztwa, ulicy, różne sprzęty, pojazdy,  zwierzęta, przedmioty.

      2.Rozróżnianie i naśladowanie głosów zwierząt: kota, psa, krowy, kury, koguta, kaczki, gęsi itp.

      3.Szukanie ukrytego zegarka, radia, dzwoniącego budzika, telefonu.

      4. Rozpoznawanie różnych przedmiotów w zamkniętym pudełku, potrząsamy pudełkiem. Co słyszysz? – groch, kamyki, gwoździe, cukier, kasza, itp.

      5.Wyróżnianie wyrazów w zdaniu (Z ilu wyrazów składa się zdanie:  Tata je bułkę. (3)).

      6.Dzielenie na sylaby imion dzieci, rzeczy, zwierząt: A-la, Mo-ni-ka, no-so-ro-żec

      7.„Co to za wyraz?” – rodzic i dziecko naprzemiennie głoskują  wyrazy i zgadują. (d-o-m (dom), k-o-t-e-k (kotek), itp.
      8.„Co słyszysz na początku /końcu/w środku wyrazu?” (nagłos: Ola (o), kot (k) itp., wygłos: los (s), dom (m) itd., śródgłos: nos (o), mak (a), itp.

      9. Zabawa w kończenie słów – podajemy pierwszą sylabę, np. ko- i eksponujemy obrazek „korale”, dziecko dopowiada brakującą część wyrazu.

      10. Układanie rymów do podanych wyrazów np. lasek – pasek, kroki – loki, góry – kury.

      RELIGIA

      1.Utrwalaj znajomość 10 przykazań Bożych oraz 7 sakramentów  świętych.

      ZAJĘCIA REW. Z TYFLOPEDAGOGIEM

      Rodzice, pomóżcie swoim Dzieciom w odczytaniu polecenia. Załączam karty pracy:

      https://files.tinypic.pl/i/01000/ktzi4ljiwehd.jpg

      https://files.tinypic.pl/i/01000/gaeejupl8mr6.jpg

       

      REWALIDACJA INDYWIDUALNA

      1. Wykonaj dodawanie i odejmowanie ze strony https://www.matzoo.pl/klasa2/dodawanie-w-zakresie-20-test_7_192  oraz     https://www.matzoo.pl/klasa2/odejmowanie-w-zakresie-20-test_7_197, https://www.matzoo.pl/klasa1/dodawanie-w-domino_1_339https://www.matzoo.pl/klasa1/dodawanie-zwierzatek-w-zakresie-10_1_210

      2. Obrazkowe Sudoku. Uzupełnij diagram sudoku, pamiętając o tym, że w każdym rzędzie, każdej kolumnie i w każdym kwadracie (2 na 2 pola) poszczególny obrazek może pojawić się tylko jeden raz. https://www.matzoo.pl/lamiglowki/obrazkowe-minisudoku-poziom-1_65_398

      INTEGRACJA SENSORYCZNA

      Ćwiczenia z zakresu układu proprioceptywnego do wykonania z rodzicem (opiekunem) w domu:
      1. Podskoki obunóż do przodu, do tyłu i na boki.

      2. Odbijanie różnymi częściami ciała balonu (piłki plażowej).

      3. Poruszanie się według instrukcji, np. zrób jeden krok do przodu, dwa kroki  do tyłu,  jeden krok w lewo.

      ZAJĘCIA REW. Z SURDOPEAGOGIEM

      https://files.tinypic.pl/i/01000/vmlv3ca4i3bl.jpg

      https://files.tinypic.pl/i/01000/ctse16xpcmn9.jpg

      ZAJĘCIA REW. Z TYFLOPEDAGOGIEM

      Rodzice, pomóżcie swoim Dzieciom w odczytaniu polecenia. Załączam karty pracy:

      https://files.tinypic.pl/i/01000/ktzi4ljiwehd.jpg

      https://files.tinypic.pl/i/01000/gaeejupl8mr6.jpg

      ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE Z PEDAGOGIEM

      Poszukajcie w domu widokówkę lub inny obrazek. Zróbcie z obrazka puzzle – potnijcie obrazek na elementy różnej wielkości i kształtu. Następnie złóżcie puzzle. Naklejcie ułożony obrazek na kartce papieru.

      SZKOŁA PODSTAWOWA KL. IV - VII  

      J. POLSKI KL. IV

      Drodzy uczniowie !

      Przeczytajcie dwa razy tekst „PIAST KOŁODZIEJ:, str.163-164  podręcznik, przepiszcie pięknie do zeszytu Nową wiadomość – zaznaczoną na niebiesko.

      Ćwiczcie ortografię uzupełniając dyktanda na stronie www.dyktanda.net

      Pozdrawiam i życzę powodzenia !

      J. POLSKI KL. V

      Drodzy uczniowie !

      Przeczytajcie dwa razy tekst „PRZYSŁOWIA  POLSKIE”, str.186  podręcznik, przepiszcie pięknie do zeszytu Nową wiadomość – zaznaczoną na brązowo.

      Wyszukajcie w Internecie 4 polskie przysłowia i przepiszcie je do zeszytu, dodatkowo wykonajcie ilustrację do wybranego przysłowia.

      Pozdrawiam i życzę powodzenia !

      J. POLSKI KL. VI

      Drodzy uczniowie !

      Przeczytajcie dwa razy tekst „PORADNIK DOBRYCH MANIER”- str. 153 podręcznik, przepiszcie pięknie do zeszytu tekst ze strony 153 od słowa” Zasady… do słów … do nich”.  Łącznie 9 linijek w książce.

      Ćwiczcie ortografię uzupełniając dyktanda na stronie www.dyktanda.net

      Pozdrawiam i życzę powodzenia !

      J. POLSKI KL. VII

      Drodzy uczniowie !

      Przeczytajcie dwa razy tekst „ODKRYWANIE POLSKOŚCI” - str. 171-173 podręcznik. Wypiszcie do zeszytu wyrazy zawierające trudności ortograficzne, tzn. wyrazy z :  „rz”, „ż”, „u”, „ó”.

      Ćwiczcie ortografię uzupełniając dyktanda na stronie www.dyktanda.net

      Pozdrawiam i życzę powodzenia !

      ZAJ. DYDAKTYCZNO – WYRÓWANWCZE  IV – V

      Poćwicz dodawanie i odejmowanie w pamięci:

      https://www.matzoo.pl/klasa4

      https://www.matzoo.pl/klasa4/odejmowanie-w-zakresie-100-test_19_190

      Poćwicz tabliczkę mnożenia ze strony https://www.matzoo.pl/klasa4/tabliczka-mnozenia-w-zakresie-100_19_56

      Rozwiąż łamigłówki ze strony https://www.matzoo.pl/lamiglowki/matmemorki-20-elementow_62_392

      REWALIDACJA INDYWIDUALNA

      KL. IV – V

      Drodzy Uczniowie!

      Wykonaj łamigłówki ze strony https://www.matzoo.pl/lamiglowki/matmemorki-30-elementow_62_393

      Uzupełnij diagram sudoku, pamiętając o tym, że w każdym rzędzie, każdej kolumnie i w każdym prostokącie (3 na 2 pola) poszczególny obrazek może pojawić się tylko jeden raz.

      https://www.matzoo.pl/lamiglowki/obrazkowe-sudoku-poziom-4_65_397

      Wykonaj zakładkę do książki. Instrukcja ”krok po kroku” znajduje się w linku https://wszystkiegoslodkiego.pl/diy/zrob-to-sam-zakladki-do-ksiazek oraz po prawej stronie można pobrać plik – zakładka do pokolorowania.

       https://wszystkiegoslodkiego.pl/storage/files/201924/kolorowa-zakladka-do-ksiazki-diy-min.pdf

      KL. VI – VII

      Wykonaj furgonetkę. Instrukcja „krok po kroku” w linku  https://wszystkiegoslodkiego.pl/diy/zrob-to-sam-furgonetki-z-ciastkami-pudelka-na-slodkosci-i-drobiazgi. Po prawej stronie znajduje się - Pobierz plik -  Furgonetka do pokolorowania. https://wszystkiegoslodkiego.pl/storage/files/201923/kolorowa-furgonetka-z-ciastkami-pudelka-na-slodkosci-diy.pdf

      Ćwiczenia ortograficzne. W zależności od słowa wpisz "rz" lub "ż". Aby sprawdzić wciśnij enter. Wykonaj zadania ze strony http://pisupisu.pl/klasa4/rz-i-z-wpisz

      MATEMATYKA IV – V

      Drodzy Uczniowie!

      Zapoznaj się z filmikiem: https://pistacja.tv/film/mat00125-liczby-dziesietne-wprowadzenie?playlist=216,

      Wykonaj zadania ze strony: https://www.matzoo.pl/klasa4/dodawanie-ulamkow-dziesietnych_22_182

      https://www.matzoo.pl/klasa5/dodawanie-na-paragonie_32_512

      MATEMATYKA VI – VII

      Zapoznaj się z filmikami: https://www.youtube.com/watch?v=Sc63Y-BK8BY    i    https://www.youtube.com/watch?v=yVG2uLeJwNc

      Wykonaj zadania ze strony: https://www.matzoo.pl/klasa4/pole-kwadratu_24_153   i   https://www.matzoo.pl/klasa4/pole-prostokata_24_154

      FIZYKA KL. VII

      1.Zapoznaj się z tematem „Energia zdrowia. Dżule i kilokalorie”, spróbuj wykonać interaktywne ćwiczenia. Link do strony internetowej:  https://epodreczniki.pl/a/energia-zdrowia/DoBtoJeG0

      ZAJĘCIA REWALIDACYJNE KL. IV-V

      Drodzy uczniowie!

      Proszę ćwiczcie piękne pisanie – przepiszcie dowolny tekst zajmujący 1 stronę w zeszycie do j. polskiego.

      Codziennie czytajcie ulubione książki.

      Pozdrawiam i życzę powodzenia!

      GIMNASTYKA KOREKCYJNA

      Trzymaj się prosto - https://www.youtube.com/watch?v=DP07hsaQiUM

      PLASTYKA

      1.Wykonaj pracę konkursową nt. „Świat owadów piękny i nieznany w kolażu i asamblażu”.

      Kolaż – technika artystyczna, która polega na przyklejaniu do podłoża różnych materiałów. Mogą to być tkaniny, fotografie, kolorowe papiery, drobne przedmioty. W kolażu często wykorzystuje się wydzierane, wycinane lub gniecione fragmenty gazet. W pracy można połączyć także różnorodne techniki plastyczne, jak: rysunek, malarstwo.

      Asamblaż – tworzy się ją z gotowych elementów, np. przedmiotów codziennego użytku, form naturalnych. Jest to forma przestrzennego kolażu.

      2.Obejrzyj  w zakładce „Wirtualne spacery po polskich muzeach”- https://kukulturze.pl/wirtualnespacery - Zamek Królewski w Warszawie.

      HISTORIA

      1.https://epodreczniki.pl/a/upadek-rzeczypospolitej-obojga-narodow/DbVINcjox#j0000008VSB6v32_00000003

      Zapoznaj się z materiałem. Zapisz w zeszycie daty trzech rozbiorów Polski oraz nazwy państw, które ich dokonały.

      2.https://sklodowski.pl/polska-w-epodreczniku/wycieczka-wirtualna-lazienki-krolewskie-virtual-tour-of-the-lazienki-park/

      W nawiązaniu do poprzedniego tematu związanego z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim obejrzyj wirtualny spacer po Łazienkach Królewskich!

      J.NIEMIECKI

      KL. IV-VI 

      Wydrukuj i uzupełnij str.1 http://uploads.wszpwn.com.pl/uploads/oryginal/0/6/b7c894a2_ich_und_du_neu_4_-Portfolio.pdf?date=1505302150

      KL. VII

      Przeczytaj treść lekcji nr 2, przetłumacz Dialog 1 na j. polski https://podstawyniemieckiego.pl/dane-osobowe-niemiecki/

      LOGOPEDIA

      Przypomnijcie sobie polskie przysłowia. Jakiego wyrazu brakuje? Zastanówcie się nad znaczeniem tych przysłów.

      1. Być pracowitym jak  (…).

      2. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie (…).

      3. Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co (…).

      4. Jak sobie pościelesz, tak się (…).

      5. Komu w drogę, temu (…).

      6. Kuj żelazo póki (…).

      7. Paluszek i główka to szkolna (…).

      8. Szewc bez butów (…).

      9. W marcu jak w (…).

      10. Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie (…).

      RELIGIA

      Kl. IV-V 1. Ćwicz posługiwanie się Pismem Świętym. Znajdź następujące fragmenty, a tytuły zapisz w zeszycie. Mk 14,22-26. Łk 22, 31-34. J 19, 1-16. Mt 27,45-54.

      Kl. VI- VII 1. Powtórz materiał o grzechu (trzy ostatnie tematy).

      PRZYRODA

      1.Temat:  Zwiastuny wiosny.

      Proszę obejrzeć film i proszę na tej podstawie przygotuj  notatkę. https://www.bing.com/videos/search?q=zwiastuny+wiosny+film+edukacyjny+dla+dzieci&view=detail&mid=CA37F20F3D43077805D0CA37F20F3D43077805D0&FORM=VIRE

      Pierwsze wiosenne kwiaty to…………….. .

      Ptaki, które przylatują z ciepłych krajów to ……………… .

      2.Temat: Odkrywamy tajemnice ciała człowieka – podsumowanie działu 4.

       Proszę powtórzyć informację o  układzie pokarmowym, krwionośnym i oddechowym. Wszystkie wiadomości  macie w zeszytach, można także dodatkowo poczytać w podręczniku.

      ZAJĘCIA REW. Z TYFLOPEDAGOGIEM

      https://files.tinypic.pl/i/01000/u0fhmzqgdqqk.jpg

      https://files.tinypic.pl/i/01000/5cyqp3dvxyo3.jpg

      BIOLOGIA

      Co to jest pylenie i jak się przed nim uchronić? Sposoby zabezpieczenia przed chorobami układu oddechowego.

      GEOGRAFIA

      Podział polityczny Europy.

      CHEMIA

      Wypisz cechy charakterystyczne różnych substancji.

      BIOLOGIA

      Jak przyroda przygotowuje się do wiosny?

      GEOGRAFIA

      Kontynenty na mapie świata.

      INFORMATYKA

      1.https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/przedmioty5
      Proszę, aby uczniowie w ramach wykonania ćwiczenia założyli własną pocztę elektroniczną i przesłali do mnie samodzielnie wykonany e-mail z pozdrowieniami na adres aleksandra8911@wp.pl.

      INTEGRACJA SENSORYCZNA

      Ćwiczenia z zakresu układu proprioceptywnego do wykonania z rodzicem (opiekunem) w domu:
      1. Podskoki obunóż do przodu, do tyłu i na boki.

      2. Odbijanie różnymi częściami ciała balonu (piłki plażowej).

      3. Poruszanie się według instrukcji, np. zrób jeden krok do przodu, dwa kroki  do tyłu,  jeden krok w lewo.

      TECHNIKA

       IV-V

      1.Proszę o narysowanie w zeszycie roweru oraz podpisanie jego wyposażenia. Rysunek poglądowy na stronie:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rower

      2.Proszę o narysowanie krzyżówki w zeszycie oraz jej uzupełnienie. https://www.szkolneblogi.pl/blogi/zespol-szkol-w-jasienicy/ruch-drogowy/

      VI -VII

      1.Odszukaj w dostępnych źródłach informacje, w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty.
      Podaj po trzy przykłady.

      2.Napisz w zeszycie notatkę:
       Wyjaśnij: Co to jest dron?
      Jakie zastosowanie mają drony we współczesnym świecie?

      ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO - WYRÓWNAWCZE

      Proszę przeczytajcie w Internecie wiersz Jana Brzechwy „PRZYJŚCIE WIOSNY” i wypiszcie do zeszytu wszystkie nazwy zwierząt i ptaków w nim występujące.

      Pozdrawiam i życzę powodzenia!

      ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE Z PEDAGOGIEM

      Przeczytaj bajkę relaksacyjną lub poproś o przeczytanie kogoś z rodziny; opowiedz bliskiej osobie treść bajki.  Bajka relaksacyjna "Mały niedźwiadek"

      Mały niedźwiadek siedział w swoim pokoju z nosem przyklejonym do szyby i obserwował ostatnie kropelki deszczu uderzające w szybę miarowo i rytmicznie: kap, kap, kap...Tak zapatrzony ujrzał granicę ulewy, koniec ciemnej chmury, za którą jaśniało świetliste, błękitne niebo, pełne kolorowych obłoczków. Ostatnie strugi deszczu ujęte były w siedmiobarwną, rozpiętą w podkowę tęczę.
      Niedźwiadek Kubuś zapytał mamę, czy może wyjść na podwórko, aby obejrzeć tęczę? Gdy uzyskał pozwolenie pobiegł prosto w stronę tego pastelowego łuku i przysiadł na jeszcze trochę wilgotnej trawie, zmrużył leciutko oczka i ...zobaczył siebie wędrującego małymi kroczkami po moście utworzonym z tęczy. Szedł powoli, uważnie stawiając łapki, aż doszedł na sam szczyt, spojrzał w dół i zobaczył najpiękniejszy na całym świecie widok: łąkę mieniącą się barwami kwiatów, a także ogródek swojej mamy: pełen róż, bławatków, fiołków.
      - Jak pięknie wygląda świat - pomyślał Kubuś - spojrzę jeszcze raz w dół - postanowił. Zerknął i zobaczył coś czego jeszcze nie widział: kwiaty, które przeciągają się i prężą w stronę słońca po orzeźwiającej kąpieli, a małe istoty: mrówki, dżdżownice, ślimaki, które wychylają główki ze swoich kryjówek, by znów ruszyć w długotrwałą podróż w poszukiwaniu pożywienia.
      Niedźwiadek wyprostował się i spojrzał na chmurki odbijające w sobie różnorakie kolory: od błękitu poprzez granat, czerwień, róż do słonecznego, każdy obłoczek wydawał się inny, a wszystkie zaczęły szeptać misiowi do uszka: chodź, chodź...Gdy były już tuż, tuż zmieniały swoja barwę, miękko podpływały do Kubusia i zapraszały, by usiadł na puszystym, lekkim niczym piórko obłoczku. Misiaczek wybrał dla siebie chmurkę w swoim ulubionym bladoróżowym kolorze i razem popłynęli w stronę słonka. Zbliżając się coraz bardziej do słońca niedźwiadek poczuł, jak promyki słonka łaskoczą go po nosku, szybko łapką przetarł nosek i wyciągnął ją w stronę słonka jakby na powitanie. Znów poczuł delikatne łaskotanie podobne do muskania maleńkim piórkiem, już teraz wyciągnął obie łapki i czuł jak przez futerko ciepło przenika go całego.
      Jeszcze zobaczył dwa niewielkie ptaszki, jak tańczą swój podniebny taniec- może się do nich przyłączę - pomyślał. Już miał się unieść w górę, gdy ostatnia kropla deszczu strząśnięta przez wietrzyk z drzewa kapnęła mu na nosek i wyrwała misia z drzemki.
      Szczęśliwy, wesoły, pobiegł do domu, by o swoich przeżyciach opowiedzieć mamie.

      SZKOŁA PODSTAWOWA KL.VIII  

      GIMNASTYKA KOREKCYJNA

      Trzymaj się prosto - https://www.youtube.com/watch?v=DP07hsaQiUM

      JĘZYK POLSKI

      Dziennik – Twoim intymnym powiernikiem.

      Dziennik to prowadzone codziennie zapiski utrwalające prawdziwe wydarzenia, w których brał udział autor, a także wyrażające jego myśli i uczucia. (przepisz do zeszytu tę informację)

      Uczniu, dzisiaj rozpoczniesz pisać swój dziennik. Każdego dnia zapisuj datę, a pod nią swoje myśli, przeżycia, wydarzenia z Twojego życia. (Możesz napisać, np. Jak się czujesz, Co robisz? Jaka pogoda za oknem, Co dzieje się aktualnie na świecie? O czym marzysz, za czym tęsknisz? Jak spędziłeś dzień?) W tym celu załóż do tego przeznaczony specjalny zeszyt. Codziennie zapisz minimum 10 wypowiedzeń. Powodzenia!

      Posłuchaj, jak swój dziennik pisał Miziołek:

      https://www.youtube.com/watch?v=NxGxe2St1Lo

      MATEMATYKA

      1.Obejrzyj film edukacyjny „Co to jest graniastosłup?”, link do strony internetowej: 

      https://pistacja.tv/film/mat00520-co-to-jest-graniastoslup-co-to-jest-graniastoslup-prawidlowy?playlist=603

      2.Zapoznaj się z tematem o graniastosłupach prostych i ich własnościach, spróbuj wykonać interaktywne ćwiczenia. Link do strony internetowej:  https://epodreczniki.pl/a/graniastoslup-prosty/D1CSBwMzJ

      FIZYKA

      1.Zapoznaj się z tematem dotyczącym fal elektromagnetycznych, spróbuj wykonać kilka ćwiczeń online. Link do strony internetowej:

      https://epodreczniki.pl/a/podzial-fal-elektromagnetycznych-oraz-ich-zastosowanie/DjHMWAXOt

      2. Na podstawie powyższego źródła opisz w zeszycie zastosowanie jednego, wybranego przez siebie rodzaju fal, tj. fali radiowych, mikrofal, promieniowania podczerwonego, nadfioletowego lub roentgenowskiego

      WYBÓR KIERUNKÓW KSZTAŁCENIA- PRZYGOTOWANIE DO EGZAMINU

      1.Rozwiąż zestaw egzaminacyjny z matematyki. Link do strony internetowej:

      https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/Arkusze-egzaminacyjne/2019/matematyka/Arkusz_OMAP-800-1904.pdf

      HISTORIA

      1.Zapoznaj się z lekcją nagraną w muzeum Historii Żydów Polskich  https://vod.tvp.pl/video/lekcje-historii,lekcja-1,17360000

      2. W notatce zapisz nazwę najważniejszego religijnego Święta dla Żydów. Ilu ludzi narodowości żydowskiej mieszkało w Polsce przed wybuchem II wojny światowej?

      WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

      1. Staraj się oglądać wybrane programy informacyjne, bądź  na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Polsce i na świecie!

      2. Wyszukaj informacje i zapisz je w zeszycie: co oznacza stan zagrożenia epidemicznego ?

      J. NIEMIECKI

      1. Wydrukuj i uzupełnij zad.nr 13 https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/Arkusze-egzaminacyjne/2019/jezyki/OJNP-800-1904.pdf

      LOGOPEDIA

      Przypomnijcie sobie polskie przysłowia. Jakiego wyrazu brakuje? Zastanówcie się nad znaczeniem tych przysłów.

      1. Być pracowitym jak  (…).

      2. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie (…).

      3. Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co (…).

      4. Jak sobie pościelesz, tak się (…).

      5. Komu w drogę, temu (…).

      6. Kuj żelazo póki (…).

      7. Paluszek i główka to szkolna (…).

      8. Szewc bez butów (…).

      9. W marcu jak w (…).

      10. Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie (…).

      ZAJĘCIA REWALIDACYJNE

      https://files.tinypic.pl/i/01000/at8pvvy5z3fd.jpg

      BIOLOGIA

      Budowa obręczy kończyn, sposoby ochrony przed złamaniem.

      GEOGRAFIA

      Zróżnicowanie ludności Europy,  migracje ludności.

      CHEMIA

      Co wiemy o roztworach wodnych? Powtórzenie wiadomości o wodzie.

      BIOLOGIA

      Choroby  układu ruchu.

      CHEMIA

      Charakterystyka alkanów.

      GEOGRAFIA

      Cechy krajobrazu miejskiego.

      ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE Z PEDAGOGIEM

      W wolnej chwili przypomnij sobie książkę, którą przeczytałeś lub film, który obejrzałeś (może to być lektura). Wykonaj do tego obrazek (kredkami, pisakami, farbami). Powodzenia.

      INFORMATYKA

      1.https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/przedmioty5
      Proszę, aby uczniowie w ramach wykonania ćwiczenia założyli własną pocztę elektroniczną i przesłali
       do mnie samodzielnie wykonany e-mail z pozdrowieniami na adres aleksandra8911@wp.pl.

      TECHNIKA

      1.Odszukaj w dostępnych źródłach informacje, w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty.
      Podaj po trzy przykłady.

      2.Napisz w zeszycie notatkę:
       Wyjaśnij: Co to jest dron?
      Jakie zastosowanie mają drony we współczesnym świecie?

      INTEGRACJA SENSORYCZNA

      Ćwiczenia z zakresu układu proprioceptywnego do wykonania z rodzicem (opiekunem) w domu:
      1. Podskoki obunóż do przodu, do tyłu i na boki.

      2. Odbijanie różnymi częściami ciała balonu (piłki plażowej).

      3. Poruszanie się według instrukcji np. zrób jeden krok do przodu, dwa kroki  do tyłu,  jeden krok w lewo.

      SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

      SZKOŁA BRANŻOWA ISTOPNIA 

      KLASA I 

       ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO - WYRÓWNAWCZE

      Proszę przeczytajcie w Internecie wiersz Jana Brzechwy „PRZYJŚCIE WIOSNY” i wypiszcie do zeszytu wszystkie nazwy zwierząt i ptaków występujące w nim.

      Pozdrawiam i życzę powodzenia!

      GIMNASTYKA KOREKCYJNA

      Trzymaj się prosto - https://www.youtube.com/watch?v=DP07hsaQiUM

      JĘZYK POLSKI

      Dziennik – Twoim intymnym powiernikiem.

      1.Proszę przeczytaj informacje nt. dziennika ze strony internetowej : https://epodreczniki.pl/a/kto-pisze-dziennik/DHWkBsTMt oraz wykonaj następujące zadanie:

      Znajdź definicję dziennika w słowniku. Wynotuj z niej cechy tego gatunku.

      2.Przeczytaj tekst J. Pilcha pt. „Dziennik” (znajduje się na tej samej stronie internetowej jak wyżej), następnie wykonaj zad. 1.7, kliknij „Sprawdź” i przepisz tekst do zeszytu.

      3. Uczniu, dzisiaj rozpoczniesz pisać swój dziennik. Każdego dnia zapisuj datę, a pod nią swoje myśli, przeżycia, wydarzenia z Twojego życia (Możesz napisać, np. Jak się czujesz, co robisz? Jaka pogoda za oknem, co dzieje się aktualnie na świecie? O czym marzysz, za czym tęsknisz? Jak spędziłeś dzień?). W tym celu załóż do tego przeznaczony specjalny zeszyt. Codziennie zapisz minimum 10 wypowiedzeń. Powodzenia!

      MATEMATYKA

      1. Obejrzyj filmy edukacyjne dotyczące własności funkcji, link do strony internetowej:

      https://pistacja.tv/wideolekcje/matematyka/szkola-ponadpodstawowa/funkcje/plmat077-wlasnosci-funkcji

      2. Zapoznaj się z tematem dotyczącym funkcji, spróbuj wykonać ćwiczenia online, link do strony internetowej:

      https://epodreczniki.pl/a/pojecie-funkcji-zaleznosci-funkcyjne/DEq6CZ56o

      FIZYKA

      1.Na podstawie dostępnych Ci źródeł przygotuj w zeszycie referat nt. „Historia lotów kosmicznych”.

      HISTORIA

      1.https://vod.tvp.pl/video/zolnierze-z-monte-cassino,odc-1,39881360

      Po obejrzeniu filmu stwórz notatkę o generale Władysławie Andersie.

      J. NIEMIECKI

      Wysłuchaj, przeczytaj, powtarzaj treść lekcji nr 15 rozdz. II https://podstawyniemieckiego.pl/

      LOGOPEDIA

      Przypomnijcie sobie polskie przysłowia. Jakiego wyrazu brakuje? Zastanówcie się nad znaczeniem tych przysłów.

      1. Być pracowitym jak  (…).

      2. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie (…).

      3. Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co (…).

      4. Jak sobie pościelesz, tak się (…).

      5. Komu w drogę, temu (…).

      6. Kuj żelazo póki (…).

      7. Paluszek i główka to szkolna (…).

      8. Szewc bez butów (…).

      9. W marcu jak w (…).

      10. Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie (…).

      RELIGIA

      1.Zachęcam Cię do obejrzenia filmu biograficznego o siostrze Faustynie Kowalskiej. https://www.cda.pl/video/1372709fc?fbclid=IwAR0I43W-o89e88PAmaTzPF2OZzAjX5bPqdP85nmKt2TtufCIWxePIf8l5n8

      BIOLOGIA

      Opisz techniki manipulacji genami.

      GEOGRAFIA

      Rozmieszczenie ludności na kuli ziemskiej.

      CHEMIA

      Środki czystości- charakterystyka.

      BIOLOGIA

      Sprawdź jak techniki manipulacji genami wpływają na nasze życie.

      CHEMIA

      Dawki leków i ich działanie.

      ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE Z PEDAGOGIEM

      Wpisz stronę internetową: https://www.gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne ; prześledź programy edukacyjne; wybierz jeden program dla siebie; powodzenia!

      GEOGRAFIA

      Przyczyny migracji ludności na świecie.

       

      KLASA II - III 

      GIMNASTYKA KOREKCYJNA

      Trzymaj się prosto - https://www.youtube.com/watch?v=DP07hsaQiUM

      JĘZYK POLSKI

      Dziennik – Twoim intymnym powiernikiem.

      Przeczytaj informacje nt. dziennika ze strony internetowej (dwie strony):

      https://eszkola.pl/jezyk-polski/dziennik-intelektualny-3361.html

      Odpowiedz w zeszycie na pytania:

      1.Czym różni się dziennik od pamiętnika?

      2.Jacy znani pisarze pisali dzienniki?

      Dziennik to prowadzone codziennie zapiski utrwalające prawdziwe wydarzenia, w których brał udział autor, a także wyrażające jego myśli i uczucia (przepisz tę informację do zeszytu).

      Uczniu, dzisiaj Ty rozpoczniesz pisać swój dziennik. Każdego dnia zapisuj datę, a pod nią swoje myśli, przeżycia, wydarzenia z Twojego życia (Możesz napisać, np. Jak się czujesz, Co robisz? Jaka pogoda za oknem, Co dzieje się aktualnie na świecie? O czym marzysz, za czym tęsknisz? Jak spędziłeś dzień?). W tym celu załóż do tego przeznaczony specjalny zeszyt. Codziennie zapisz minimum 10 wypowiedzeń. Powodzenia!

      MATEMATYKA

      1.Zapoznaj się z tematem dotyczącym obliczania procentu danej liczby, postaraj się wykonać ćwiczenia online. Link do strony internetowej:

      https://epodreczniki.pl/a/obliczanie-procentu-danej-liczby/DyYv0D9Eq

      HISTORIA

      W nawiązaniu do poprzedniego tematu(plemiona słowiańskie)! https://www.youtube.com/watch?v=-PHjsA5vGC8

      https://www.youtube.com/watch?v=ePK2nrFw6hI

      Czym zajmowali się ludzie 1000 lat temu?

      WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

      1. Staraj się oglądać wybrane programy informacyjne, bądź  na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Polsce i na świecie!

      2. Wyszukaj informacje i zapisz je w zeszycie: co oznacza stan zagrożenia epidemicznego?

      J. NIEMIECKI

      Wysłuchaj, przeczytaj, powtarzaj treść lekcji nr 16, rozdz. III https://podstawyniemieckiego.pl/

      LOGOPEDIA

      Przypomnijcie sobie polskie przysłowia. Jakiego wyrazu brakuje? Zastanówcie się nad znaczeniem tych przysłów.

      1. Być pracowitym jak  (…).

      2. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie (…).

      3. Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co (…).

      4. Jak sobie pościelesz, tak się (…).

      5. Komu w drogę, temu (…).

      6. Kuj żelazo póki (…).

      7. Paluszek i główka to szkolna (…).

      8. Szewc bez butów (…).

      9. W marcu jak w (…).

      10. Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie (…).

      RELIGIA

      1. Utrwalając wiedzę o Nowym Testamencie zapisz w zeszycie:

      a. autorów Ewangelii,

      b. nazwę kolejnej księgi

      c. liczbę listów,

      d. nazwę ostatniej księgi.

      ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE Z PEDAGOGIEM

      Wpisz stronę internetową: https://www.gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne ; prześledź programy edukacyjne; wybierz jeden program dla siebie; powodzenia!

       

      SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY 

       

      FUNKCJONOWANIE OSOBISTE I SPOŁECZNE

      Drodzy uczniowie !

      Narysujcie ilustrację na temat wiosny. Na odwrocie kartki zapisujcie temperaturę powietrza na zewnątrz. Odczytujcie ją z termometrów rano i wieczorem od poniedziałku 23 marca do piątku 27 marca.

      Pozdrawiam i życzę powodzenia!

      GIMNASTYKA KOREKCYJNA

      Trzymaj się prosto - https://www.youtube.com/watch?v=DP07hsaQiUM

      ZAJĘCIA KSZTAŁTUJĄCE KREATYWNOŚĆ

      Wyszukaj, napisz przepis kulinarny na ulubione danie obiadowe https://www.przyslijprzepis.pl/ksiazka-kucharska/dania-obiadowe-20

      INTEGRACJA SENSORYCZNA

      Usprawnianie układu dotykowego

      1.Robienie kul z papieru o różnej fakturze ( papier , gazeta, folia aluminiowa) i rzucanie nimi do celu.

      2.Rysowanie figur, liter na tackach wypełnionych materiałami o różnej strukturze, na przykład piaskiem , kaszą, ryżem.

      PRZYSPOSOBIENIE DO PRACY

      1. Zapoznaj się z treścią filmu dotyczący piramidy żywienia: https://www.youtube.com/watch?v=QOHrKeThOr8&feature=youtu.be

      2. Wykonaj piramidę i wstaw odpowiednie produkty we właściwą rubrykę piramidy.

       

      LOGOPEDIA

      Przypomnijcie sobie polskie przysłowia. Jakiego wyrazu brakuje? Zastanówcie się nad znaczeniem tych przysłów.

      1. Być pracowitym jak  (…).

      2. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie (…).

      3. Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co (…).

      4. Jak sobie pościelesz, tak się (…).

      5. Komu w drogę, temu (…).

      6. Kuj żelazo póki (…).

      7. Paluszek i główka to szkolna (…).

      8. Szewc bez butów (…).

      9. W marcu jak w (…).

      10. Żeby kózka nie skakała, to by nóżki nie (…).

      RELIGIA

      Pamiętaj o dobrych postanowieniach  na Wielki Post.

      ZAJĘCIA REWALIDACYJNE

      1.Zapisz w zeszycie poprawnie kaligraficznie duże i małe litery alfabetu.

      2. Opisz w kilku zdaniach Twój ulubiony program telewizyjny.

      REWALIDACJA INDYWIDUALNA

      1.Utrwalaj pamięć. Ułóż według alfabetu następujące zbiory wyrazów:

      A/ galeria, stadion, basen, kawiarnia, siłownia

      B/ łyżwy, narty, rower, hulajnoga, rolki,

      C/ krepa, zeszyt, podręcznik, lekcja,

      2. Wypisz nazwy 10 zawodów. Sprawdź poprawność ich zapisania w Słowniku ortograficznym.

      ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMUNIKOWANIE SIĘ

      1. Ułóż dialog między urzędnikiem na poczcie a Tobą, podczas gdy chcesz kupić znaczek pocztowy i wysłać list polecony.

      2. Zapisz poprawnie w zeszycie swoje dane do kwestionariusza osobowego (imię – imiona, nazwisko; poprawny adres z kodem pocztowym, adres e~mail)

      ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE Z PEDAGOGIEM

      Przeczytaj bajkę relaksacyjną lub poproś o przeczytanie kogoś z rodziny; opowiedz bliskiej osobie treść bajki.

      Bajka relaksacyjna "Mały niedźwiadek"

      Mały niedźwiadek siedział w swoim pokoju z nosem przyklejonym do szyby i obserwował ostatnie kropelki deszczu uderzające w szybę miarowo i rytmicznie: kap, kap, kap...Tak zapatrzony ujrzał granicę ulewy, koniec ciemnej chmury, za którą jaśniało świetliste, błękitne niebo, pełne kolorowych obłoczków. Ostatnie strugi deszczu ujęte były w siedmiobarwną, rozpiętą w podkowę tęczę.
      Niedźwiadek Kubuś zapytał mamę, czy może wyjść na podwórko, aby obejrzeć tęczę? Gdy uzyskał pozwolenie pobiegł prosto w stronę tego pastelowego łuku i przysiadł na jeszcze trochę wilgotnej trawie, zmrużył leciutko oczka i ...zobaczył siebie wędrującego małymi kroczkami po moście utworzonym z tęczy. Szedł powoli, uważnie stawiając łapki, aż doszedł na sam szczyt, spojrzał w dół i zobaczył najpiękniejszy na całym świecie widok: łąkę mieniącą się barwami kwiatów, a także ogródek swojej mamy: pełen róż, bławatków, fiołków.
      - Jak pięknie wygląda świat - pomyślał Kubuś - spojrzę jeszcze raz w dół - postanowił. Zerknął i zobaczył coś czego jeszcze nie widział: kwiaty, które przeciągają się i prężą w stronę słońca po orzeźwiającej kąpieli, a małe istoty: mrówki, dżdżownice, ślimaki, które wychylają główki ze swoich kryjówek, by znów ruszyć w długotrwałą podróż w poszukiwaniu pożywienia.
      Niedźwiadek wyprostował się i spojrzał na chmurki odbijające w sobie różnorakie kolory: od błękitu poprzez granat, czerwień, róż do słonecznego, każdy obłoczek wydawał się inny, a wszystkie zaczęły szeptać misiowi do uszka: chodź, chodź...Gdy były już tuż, tuż zmieniały swoja barwę, miękko podpływały do Kubusia i zapraszały, by usiadł na puszystym, lekkim niczym piórko obłoczku. Misiaczek wybrał dla siebie chmurkę w swoim ulubionym bladoróżowym kolorze i razem popłynęli w stronę słonka. Zbliżając się coraz bardziej do słońca niedźwiadek poczuł, jak promyki słonka łaskoczą go po nosku, szybko łapką przetarł nosek i wyciągnął ją w stronę słonka jakby na powitanie. Znów poczuł delikatne łaskotanie podobne do muskania maleńkim piórkiem, już teraz wyciągnął obie łapki i czuł jak przez futerko ciepło przenika go całego.
      Jeszcze zobaczył dwa niewielkie ptaszki, jak tańczą swój podniebny taniec- może się do nich przyłączę - pomyślał. Już miał się unieść w górę, gdy ostatnia kropla deszczu strząśnięta przez wietrzyk z drzewa kapnęła mu na nosek i wyrwała misia z drzemki.
      Szczęśliwy, wesoły, pobiegł do domu, by o swoich przeżyciach opowiedzieć mamie.

       

      ZALECANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO  DLA UCZNIÓW  DO SAMODZIELNEJ PRACY W DOMU  PODCZAS PRZERWY  W ZAJĘCIACH EDUKACYJNYCH.

      Zadbaj o to aby czas poświęcony na dzienną aktywność fizyczną wynosił nie mniej niż 30 min. Proponowane ćwiczenia wykonujemy w miarę swoich możliwości 2 razy w tygodniu uczniowie szkoły podstawowej (klasy 4-8) i PdP, 3 razy w tygodniu uczniowie szkoły branżowej.

      Ćwiczenia można wykonać w ruchu lub pozycji stojącej:

      • trucht                                                                                           3 minuty
      • naprzemianstronne krążenia ramion w przód                            10 razy
      • naprzemianstronne krążenia ramion w tył                                 10 razy
      • obustronne krążenia ramion w przód i tył                                  10 razy
      • obustronne krążenia ramion w tył                                              10 razy
      • skłony przez lewę i prawe ramię                                                20 razy
      • skip A                                                                                         20 razy
      • skip B                                                                                         20 razy
      • pajacyki                                                                                      1 minuta
      • naprzemienne przeskoki w przód                                              1 minuta

       

      Ćwiczenia wykonujemy w pozycji stojącej:

      • w skłonie tułowia wykonujemy skręty tułowia z zamachem rąk (skrętoskłony) 20 razy
      • krążenia biodrami raz w jedną, raz w drugą stronę                20 razy
      • skłony tułowia w przód                                                           20 razy
      • stajemy w szerokim rozkroku                                                  20 sekund 
      • wykrok w przód i utrzymujemy pozycję                                  20 sekund
      • w leżeniu na zmianę przyciągamy kolano jednej nogi

      do klatki piersiowej                                                                 20 sekund

      • w siadzie prostym wykonujemy skłon w przód            20 sekund

       

      Ćwiczenia wykonujemy jedno po drugim, po przerwie można wykonać kolejną serię:

      • przysiady z wyskokiem w górę                                                   20 razy
      • brzuszki (w leżeniu tyłem wykonujemy wznos tułowia)             20 razy
      • w podporze przodem utrzymujemy ciało                                   20 sekund
      • brzuszki skośne (w leżeniu tyłem dotykamy kostek dłonią)     20 razy
      • w podporze przodem naprzemianstronne wyprosty nóg grzbiet 20 razy
      • wykroki w przód i powrót do pozycji                           20 raz

      Zachęcam także do rekreacyjnych form aktywności takich jak: warcaby, bierki, lotki, twister, hula hop, rzepy, skakanka zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i w obecności osoby dorosłej (rodzica, opiekuna prawnego).

      Obejrzyj film: „Robert Lewandowski. Droga na szczyt”.

      Link: https://www.youtube.com/watch?v=Tcg6JxlgcxE

      Odpowiedz na poniższe pytania:

      • Jak nazywał się pierwszy trener Roberta Lewandowskiego?
      • W jakim klubie rozpoczynał grę w piłkę nożną?
      • Jaki pseudonim miał Robert Lewandowski?
      • W jakim polskim klubie grał w ekstraklasie?
      • Czy w debiucie w reprezentacji strzelił bramkę?
      • Jak nazywał się pierwszy klub zagraniczny w którym grał?
      • Jak nazywa się obecny klub Roberta Lewandowskiego?
      • Z jakim numerem gra w reprezentacji?
      • Jak ma na imię żona Roberta Lewandowskiego?
     • SAMODZIELNA NAUKA W DOMU- PORADY DLA RODZICÓW

     • Właściwe przygotowanie

      Dla dziecka odrabianie lekcji czy samodzielna nauka jest z reguły wielkim problemem i często prowadzi do znacznych konfliktów między nim a rodzicami. Nauka w domu uniemożliwia często robienie innych, bardziej atrakcyjnych rzeczy. Koledzy piszą smsy, dzwonią; komputer i telewizja kuszą. Jak w takich warunkach dziecko ma się skoncentrować? Niektóre dzieci siedzą przez pół dnia przy biurku, gapią się przed siebie albo wygłupiają i nic z tego nie wychodzi.

      Warunki pracy

      Dziecko powinno mieć stworzone odpowiednie warunki do pracy.

      Dzieci nie powinny uczyć się czy odrabiać lekcji w pokoju stołowym, czy w kuchni, gdyż na tej przestrzeni wiele rzeczy zakłóca spokój, a wtedy naprawdę trudno się skoncentrować na pracy. Kiedy w pomieszczeniu, w którym dziecko ma odrabiać lekcje, przebywają inne osoby, wchodzą, wychodzą, włączone jest radio czy telewizor  - nie sposób oczekiwać, że zadanie zostanie wykonane właściwie. Duża część dzieci uczy się, siedząc przed włączonym telewizorem.

      Spokojne miejsce do pracy

      Miejsce pracy dziecka ma szczególne znaczenie. Jest istotnym warunkiem efektywnej nauki. Powinno być tak dostosowane do potrzeb dziecka, żeby malec dobrze się w nim czuł. Muszą być przy tym spełnione pewne warunki:

      • Miejsce pracy powinno być jasne. Nie oznacza to jednak, że biurko koniecznie musi być usytuowane przy samym oknie.
      • Biurko i miejsce do siedzenia muszą być dopasowane do wzrostu dziecka.
      • Właściwe oświetlenie miejsca pracy - najlepiej, jeśli światło padaz lewej strony stołu czy biurka.
      • Miejsce pracy powinno być uporządkowane. Jeśli przed rozpoczęciem pracy trzeba długo szukać zeszytów, powstajeu dziecka stres, jeszcze zanim wzięło się do lekcji.
      • Zabawki czy podręczniki, których dziecko nie potrzebuje przy odrabianiu lekcji, powinny być sprzątnięte z biurka.
      • Niezbędne przybory szkolne (ołówki, słowniki, kalkulator) powinny zawsze być pod ręką.

      Reguły ułatwiające naukę i pracę:

      • Oglądanie telewizji czy słuchanie radia jest niewskazane podczas odrabiania lekcji.
      • Karty pracy są wkładane do segregatora czy teczki.
      • Po skończonej nauce wszystkie przybory wracają na swoje miejsce.
      • Ustal z dzieckiem określone godziny na naukę ( np. od 9tej do 11nastej i od 12nastej do 13.30).
      • Na zakończenie: konsekwentnie przestrzegaj tego, żeby dziecko zaczynało zabawę dopiero po wykonaniu zadań.

      Dziecko nie będzie z własnej inicjatywy wprowadzało w życiei przestrzegało tych reguł. To ty musisz je do tego dopingowaći towarzyszyć mu przez jakiś czas w utrwalaniu tych zasad.Unikaj przy tym pretensji. Sformułuj konieczność dokonania zmian jako wspólne przedsięwzięcie (musimy jeszcze...”). Główny ciężar wdrożenia tych zasad spoczywa jednak zawsze na dziecku. W ten sposób pomagasz dziecku przyswoić sobie pewną dyscyplinę. Nie denerwuj się, jeśli twoje starania nie spotkają się z entuzjastyczną reakcją. Dla wdrożenia tych reguł potrzebny jest czas.

      Czasami jest tak, że dziecko wymaga innych zasad, lepiej czy szybciej przyswaja wiedzę, np. przy włączonej muzyce, dlatego Rodzicu,to Ty najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, jak je zmotywować do nauki.

      Pamiętaj o najważniejszym – o konsekwencji, jeśli ustalicie zasady należy bezwzględnie ich przestrzegać To pierwszy i jedenz najważniejszych - krok do sukcesu!

      POWODZENIA!