• NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

    • POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

      

     FLAGA POLSKI

     składa się z dwóch poziomych pasków bieli nad czerwienią. 

     Barwy te oficjalnie przyjęte zostały na początku XX wieku.

     Przeczytajcie krótką historię powstawania polskiej flagi i ciekawostek jej dotyczących.

     Polacy bardzo długo nie wiedzieli jaki odcień czerwieni wybrać przy szyciu flag bądź malowaniu jej  – na początku była to czerwień szkarłatna. Później amarant. W końcu pod koniec lat 20- tych władze polskie jasno określiły, jaki jest obowiązkowy odcień czerwieni - jest to cynober (mam dla Was zadanie- odszukajcie sobie te odcienie w Internecie, spytajcie babci, mamy).

     Zakazana pod okupacją hitlerowską flaga została przywrócona pod koniec wojny.

      

      

     GODŁO POLSKI

     to symbol Rzeczypospolitej Polskiej. Wzór godła to biały orzeł w złotej koronie zwrócony w prawą stronę. Jego wizerunek został ściśle opisany w Konstytucji RP.

     "Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami,          z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy"- czytamy w 28 art. ustawy zasadniczej.

     Historia godła Polski związana jest z legendą o Lechu, Czechu i Rusie, która po raz pierwszy została spisana w 1273 roku w "Kronice Wielkopolskiej". Zgodnie z legendą, Lech, założyciel państwa Polan, odpoczywał przed zmierzchem w okolicach Poznania, gdy ujrzał na drzewie duże gniazdo. Znajdował się w nim orzeł z trzema pisklętami. Nagle ptak rozpostarł skrzydła. Gdy Lech ujrzał ten widok na tle zachodzącego słońca, zachwycił się i postanowił umieścić wizerunek orła w swoim herbie. Miejsce, w którym osiadł, nazwał zaś Gniezdnem (dziś znanym jako Gniezno).

      

      

     HYMN NARODOWY

     to pieśń patriotyczna, którą każdy Polak powinien znać.

     Od 26 lutego 1927 roku polskim hymnem narodowym jest Mazurek Dąbrowskiego – polska pieśń patriotyczna z 1797 roku.

     Autorem słów hymnu polskiego, zwanego Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech, jest Józef Wybicki. Autor melodii nawiązującej do ludowego mazurka pozostaje natomiast nieznany.

     Hymn Polski powstał w mieście Reggio nell’Emilia w północnych Włoszech. Data i okoliczności jej napisania nie są znane i do dziś pozostają przedmiotem sporów wśród historyków.

     Pewne jest natomiast to, że pieśń od samego początku zyskała ogromną popularność wśród legionistów.

     Mamy nadzieję, że spodobała się Wam krótka lekcja historii. 

      

     Co roku przygotowywaliśmy własne kotyliony na zajęciach w świetlicy. W tym roku ze względu, iż nie możemy spotkać się w szkole, proponujemy Wam wykonanie kotylionów dla Waszych najbliższych w domach. Przesyłamy propozycję zrobienia kotyliona. A może ktoś ma swój pomysł? Jeśli chcecie możecie oczywiście przesłać zdjęcia Waszych dzieł na maila: 

     asia.strak@gmail.com

     asia_2102@wp.pl

     Będzie nam niezmiernie miło.

     Joanna Szczęsna

     Joanna Kujawa

     Przydatne linki:

     Wykonanie kotylionu

     https://www.bajkidoczytania.pl/szablon-kokardy-narodowej-z-papieru

     Jestem Polakiem

     https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM&t=32s

     Polskie Symbole Narodowe

     https://www.youtube.com/watch?v=DCwEJ9tHt5c