• DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

    • Dzień Pluszowego Misia- jak wyglądały pierwsze misie?

     Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja na to, by pochylić się nad przeszłymi wytworami. Na początku misie były bardziej zbliżone swoim wyglądem do prawdziwych niedźwiedzi, wypchane drewnianą wełną, co sprawiało, że były dość sztywne. Z biegiem czasu miś wzbogacony był o kolejne elementy, np. o ubiór, a jego kształty i wypełnienie stawały się bardziej delikatne i dziecięce.

      

       

     Dzień Pluszowego Misia – kiedy postał pierwszy miś i jaka była tego przyczyna?

     Historia pluszowego misia rozpoczyna się w roku 1902, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych udał się na polowanie na terenie Missisipi. W polowaniu, poza prezydentem, uczestniczyło wiele ważnych osobistości. W tamtych czasach była to bardzo popularna rozrywka, w której zawody wygrywał ten, kto upolował największe zwierzę. Tym razem jednemu z myśliwych udało się postrzelić młodego niedźwiedzia.
     Myśliwy, chcąc okazać szacunek prezydentowi, zaproponował, by to on, sam Theodore Roosevelt, zastrzelił niedźwiadka. Jednak widząc przerażone zwierzę, odmówił i nakazał wypuścić je i nie zadawać więcej krzywd. Tę sytuację uwieczniono w formie komiksu w The Washington Post, popularnej amerykańskiej gazecie. Ilustracja błyskawicznie zyskała popularność. Popularna ilustracja stała się inspiracją dla twórcy zabawek, Morrisa Michtoma. Stworzył on małego, miękkiego misia i wystawił na sprzedaż z etykietą Teddy's Bear, czyli Miś Teda. Jak się słusznie domyślacie, maskotka odziedziczyła swoje imię po prezydencie, którego zdrobniałe imię Theodore brzmi Teddy.

     Równocześnie, w Niemczech, Richard Steiff rozpoczął produkcję podobnych maskotek, według projektu swojej ciotki. Zabawki zostały wystawione na wielkich targach w Lipsku
     i wykupione w kilku tysiącach sztuk. Ich dalsza podróż zaprowadziła je do Ameryki, gdzie dzieci obdarzyły je ogromną miłością. 

     Pierwsze misie wyglądały dość poważnie. Ich kształt przypominał raczej dorosłego niedźwiedzia. Dzisiejsze misie przypominają małe niedźwiadki. Niezależnie od tego, jak zmienił się ich wygląd, przez ponad sto lat niezmiennie misie goszczą w naszych sercach!………………………………………                                                

     Jak powstaje Miś?

     Tutaj załączamy filmik przedstawiający powstanie misia:

     https://www.youtube.com/watch?v=3t8UGDObkLM&feature=youtu.be

      

     Na koniec dołączamy piosenki o Naszych Pluszowych Przyjaciołach: 

     https://www.youtube.com/watch?v=_D_KvcWxEWs

     https://www.youtube.com/watch?v=jbD2t4mNpcc

      

     Pozdrawiamy i ściskamy ciepło
     Wychowawczynie Świetlicy Szkolnej