• Urodziny Julki

     • W naszej szkole każdy uczeń jest wyjątkowy. Traktujemy to miejsce jako drugi dom, dlatego celebrujemy urodziny. Wszystkiego Najlepszego Julko.

     • WIZYTA Z CPEE ANDRÉS MUÑOZ GARDE

     • Z inicjatywy Pani Elżbiety Wysockiej – radnej Powiatu Bydgoskiego gościliśmy

      grupę nauczycielek ze Szkoły Specjalnej  Andres Muñoz w Pamplonie

      (Region Nawarra); Rocio Risquez – pani dyrektor szkoły oraz Alicia

      Fernandez Elorz, Leyre Casimiro García i Amaia Castiella.

      Wiztyta odbyła się w ramach współpracy Szkoły w Pampelunie z Kujawsko –

      Pomorską Federacją Organizacji Pozarządowych w Toruniu.

      Celem wizyty było poznanie pracy z uczniami naszej szkoły oraz bazy dydaktycznej placówki. Dyrektorzy i nauczyciele z obydwu szkół wymienili się doświadczeniami w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali krótki program artystyczny, który został nagrodzony gromkimi brawami. Goście zwiedzili szkołę, ogród sensoryczny i nowo powstałą salę gimnastyczną. Spotkanie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem przy polskich potrawach wykonanych przez naszych uczniów pod kierownictwem nauczycieli - wychowawców klas szkoły przysposabiającej do pracy. Całość wydarzenia prowadziła Pani Ewa Drozdowska, która wykorzystując bardzo dobrą znajomość języka hiszpańskiego - była naszym tłumaczem. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i życzliwej atmosferze. Goście mieli ochotę zostać z nami dłużej , poczuli się jak u siebie w domu. Na zakończenie spotkał nas ogromny zaszczyt, a mianowicie zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia szkoły w Hiszpanii. Dziękujemy Pani Elżbiecie  Wysockiej Radnej Powiatu Bydgoskiego za umożliwoenie nawiązania współpracy i przyjaźni ze szkołą w Hiszpanii.

     • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2024

     • W dniach od 25 do 27 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkolnych rekolekcjach wielkopostnych. W ramach rekolekcji uczniowie brali udział w Drodze Krzyżowej, w spotkaniach prowadzonych przez kapłanów z koronowskiej parafii. W drugim dniu rekolekcji uczniowie pod opieką nauczycieli udali się autokarem do sanktuarium Matki Bożej w Byszewie, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy świętej oraz spotkaniu prowadzonym przez księdza Ryszarda Hirscha proboszcza parafii WNMP w Koronowie.

     • WIADOMOŚCI SZKOLNE - ODCINEK 3: WIOSNA

     • Wiadomości Szkolne w Zespole Szkół w Koronowie.
      W dzisiejszym odcinku:
      - Dzień Kobiet;
      - Mobilne Planetarium:
      - Warsztaty Świecowe;
      - Świętujemy Pierwszy Dzień Wiosny.
      Goście specjalni: Pani Wiosna i Króliczek Wielkanocny

     • DZIEŃ KOLOROWYCH SKARPET

     • "Bez pary a najpiękniejsza". Bywa czasem tak, że natura sprawia  prezent i ktoś dostaje o jeden chromosom więcej. Staje się przez to osobą wyjątkową, inną , choć czasem samotną. Dzień Kolorowej Skarpetki jest po to, by każda osoba obdarzona Zespołem Downa poczuła się piękna, ważna i wartościowa.Pamiętajmy o tym.

     • MOBILNE PLANETARIUM

     • W czwartek 14 marca 2024 roku nasi uczniowie mieli możliwość skorzystania z bardzo ciekawych zajęć. Do naszej szkoły zawitało mobilne planetarium czyli  przenośna, nadmuchiwana kopuła, wyposażona w projektor, system dźwiękowy i ekran sferyczny, na którym wyświetlony został wysokiej jakości film oraz pokaz astronomiczny. Jednak seans w planetarium znacząco różni się od zwykłej wizyty w kinie!  To niecodzienne, interaktywne doświadczenie podróży w czasie i przestrzeni. Dzięki pokazom, uczniowie dowiedzieli  się i zobaczyli jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny, odbyli podróż przez Układ Słoneczny, przechadzali się po Marsie, lądowali na Księżycu oraz  podziwiali pierścienie Saturna. Mogli również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, zmianą położenia planet, zaćmieniem słońca i deszczem meteorytów.  W jednej chwili uczniowie  przenieśli  się w niezwykłą podróż do świata astronomii.

     • DZIEŃ KOBIET

     • „Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen.

       Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

       

      Dzień Kobiet, a raczej Międzynarodowy Dzień Kobiet, to coroczne święto obchodzone na całym świecie w dniu 8 Marca. W tym dniu świętujemy osiągnięcia i sukcesy kobiet zarówno dziś jak i w przeszłości. Przyjęło się, by z okazji Dnia Kobiet obdarowywać je kwiatami, czekoladkami i innymi upominkami. Dzień kobiet to jednak więcej niż sympatyczna okazja do obdarowywania kobiet podarkami, to też sposobność, by promować wiedzę na temat praw kobiet, przeszkód, jakie napotykają one w swoim życiu osobistym i zawodowym oraz walki z tymi przeszkodami. Obchody Dnia Kobiet w  naszej szkole nie tylko okazja do celebracji kobiet i ich osiągnięć, ale również do promowania uniwersalnych wartości, takich jak szacunek, empatia i równość. Uczennice zostały obdarowane kwiatem i zaproszone do kawiarenki, w której delektowały się pysznymi ciastami przygotowanymi przez męską część naszej społeczności szkolnej. Wszystkim Paniom, koleżanką życzymy: pogody ducha,
      spełnienia pragnień, samych cudownych chwil, miłości, zrozumienia i grona przyjaciół.

     • PRAWIDŁOWE MYCIE RĄK

     • Uczniowie najmłodszych klas wzięli udział w pogadance: Higieniczne i skuteczne mycie rąk. Pani pielęgniarka uświadomiła uczniom, że czynność mycia rąk jest jednymz podstawowych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania infekcjom, zatruciom pokarmowym, grypie i rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów.  
      W trakcie zajęć uczniowie rozpoznawali i nazywali kosmetyki i przedmioty potrzebne do prawidłowej higieny ciała. Zaśpiewali piosenkę pt. „Mydło wszystko umyje”.  Na zakończenie zajęć pod kierunkiem pani pielęgniarki i wychowawców, zgodnie z instrukcją, krok po kroku wszyscy umyli i pokremowali ręce.

      E. Basiak, G. Talarek, J. Szczęsna

     • TŁUSTY CZWARTEK 2024

     • ,,Powiedział nam Bartek,

      że dziś tłusty czwartek,

      a Bartkowa uwierzyła

      smacznych pączków nasmażyła "

       

      Uczniowie naszej szkoły kultywują polskie tradycje i zwyczaje. Wspólnie z wychowawczyniami – Celiną Rudnicką, Joanną Grochowską, Anną Gordon i Joanną Kujawa, smażyli pączki. W kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem zwany jest jako tłusty czwartek. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W polskiej tradycji dozwolone jest objadanie się w tym dniu. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. 

     • WYJAZD DO KINA "WONKA"

     • Dnia 1 lutego 2024 r. uczniowie grupy edukacyjno-terapeutycznej oraz klasy przysposabiającej do pracy wraz z opiekunami wybrali się do kina na film „Wonka”, którego inspiracją jest książka „Charlie i fabryka czekolady”.

      Tytułowy bohater inspiruje wytrwałością w dążeniu do spełnienia swego największego marzenia. Młody cukiernik z wielkimi aspiracjami pokazał uczniom, że droga do sukcesu nie zawsze jest łatwa. Wonka napotyka na swojej ścieżce wiele osób, które rzucają pod jego nogi kolejne kłody. Jego perypetie udowadniają jednak, że najlepszym przepisem na sukces jest wytrwałość, wiara we własne możliwości i wsparcie lojalnych towarzyszy.

      Polecamy!

     • BAL KARNAWAŁOWY

     •  Zabawa karnawałowo – walentynkowa 05.02.2024

      WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE – JAK CO ROKU W KARNAWALE, bo  karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla społeczności szkolnej to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.  W tym roku obchodziliśmy niezwykły bal karnawałowy, ponieważ został on połączony z Walentynkami. Tego dnia  już od rana w szkole  pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek . W odświętnie udekorowanej  sali gimnastycznej dominowały symbole miłości. Czerwone serduszka stworzyły  ciepły, przyjazny  klimat, zachęcający do wspólnej zabawy. Uczniowie świetnie się bawili  uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach , konkursach i  tańcząc  przy swoich ulubionych utworach. W świetlicy szkolnej Panie Judyta Mazurkiewicz, Paulina Lorenc i Anna Jastrzębska-  Kowalczyk oraz Michalina Gaszak – Partyka wykonywały wspólnie z uczniami piękne kartki walentynkowe. Walentynkowi listonosze odpowiednio posegregowali pocztę i rozdali wszystkim adresatom podczas balu.  Po przeliczeniu wszystkich kartek zostały wyłonione osoby, która otrzymały największą liczbę walentynek.  Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na wynik, gdyż kartek było naprawdę sporo, ale najwięcej trafiło do uczennicy Leny Zimnickiej oraz pani Karoliny Urtnowskiej.

      Tegoroczna zabawa  karnawałowo –walentynkowa  wzbudziła wśród  uczniów wiele radości. Wszyscy  bawili się wyśmienicie w rytm ulubionej muzyki.

     • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

     • Bezpieczne zabawy ze śniegiem, bezpiecznie na lodzie, bezpiecznie w Internecie, w domu i na drodze.Kodeks bezpiecznych zachowań na ferie podpowiada też co robić, gdy zabraknie śniegu,a Internet nie będzie jedyną rozrywką. Ruch na świeżym powietrzu, zdrowe odżywianie (może warto w tym czasie nauczyć się przyrządzić samemu nową potrawę?), radosne, twórcze gry i  zabawy, z pewnością umilą ten czas. A śnieg?- ten też można sobie zrobić.... Przyjemnych i zdrowych ferii.

     • OGÓLNOPOLSKI STRAŻACKI KONKURS PLASTYCZNY

     • W dniu 02.02.2024 r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Koronowie. Wręczyli oni dyplomy i nagrody za osiągniecia w etapie gminnym Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego, którego tematyka dotyczyła przedstawienia własnych wyobrażeń udziału straży pożarnych w działalności m.in. edukacyjnej, kulturalnej, historycznej, wychowawczej, prewencyjnej.

      Aż trzech uczniów z Zespół Szkół - Sobieskiego 16 zostało docenionych w konkursie: Klaudiusz Bona (III miejsce) Radosław Szreder (III miejsce) oraz Michał Kaźmierczak (wyróżnienie). Prace Klaudiusza i Radosława zakwalifikowały się do etapu powiatowego konkursu. Gratulujemy i trzymamy kciuki.

     • TRZYMAJ FORMĘ

     • W ramach programu ,,Trzymaj formę” raz w miesiącu uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy przygotowują w pracowni kulinarnej zdrowe śniadanie.

      26 stycznia 2024 r. podczas zająć z przysposobienia do pracy uczniowie klas III przygotowali pod kierunkiem swoich opiekunów zdrowe śniadanie. Samodzielnie opracowali menu, wykorzystując:

      - warzywa (papryka, pomidor, ogórek, sałata, rzodkiewki, marchewki, szczypiorek, pietruszka),

      - owoce (jabłka, pomarańcze),

      - nabiał (twarożki, sery),

      - wędliny- polędwica,

      - ciemne pieczywo,

      - soki owocowe,

      - deser kokosowy.

      Przestrzegając zasad higieny uczniowie samodzielnie przygotowali wszystkie produkty, według omówionego przepisu przygotowali również sałatkę warzywno-owocową. Po zakończonej części roboczej i poprawnie nakrytym stole, uczniowie degustowali przygotowane zdrowe śniadanie.

      Wspólne spożywanie posiłku uczy prawidłowych zachowań przy stole i przygotowuje uczniów do poprawnego funkcjonowania w dorosłym życiu.

      Na zakończenie sporządzono notatkę dotyczącą wartości odżywczych spożywanych potraw.

     • Kajetan

     • Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego ucznia Kajetana Roszczynialskiego. W imieniu całej społeczności szkolnej składamy Rodzinie wyrazy współczucia.