• Świetlica szkolna

ŚWIETLICA SZKOLNA

Nadzór nad realizacją statutowych celów i zadań świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2023 / 2024
          pełnią wychowawcy świetlicy tj. p
          . Piotr Mitera, p. Joanna Kujawa oraz p. Aleksandra Maliszewska.
          Świetlica otwarta jest w godzinach:

Poniedziałek 7.15- 15.50

Wtorek 7.15- 15.50

Środa 7.15- 15.05

Czwartek 7.15- 15.05

Piątek 7.15- 15.05

Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich w bezpiecznym i miłym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu, zjedzenia posiłku i odrabiania prac domowych.

Świetlica szkolna w roku 2023/2024 prowadzi zajęcia opiekuńczo – wychowawcze według zatwierdzonego planu pracy. Wszystkie działania wychowawców są skierowane ku temu, aby świetlica stała się miejscem przyjaznym dla młodzieży Zespołu Szkół. Świetlica czynna jest codziennie w godzinach wyznaczonych planem zajęć lekcyjnych i dowozów na dany rok szkolny. Sala świetlicowa wyposażona jest w urządzenia audiowizualne, gry stolikowe, puzzle i materiały do zajęć plastyczno – technicznych.

Zadania:

• Zapewnienie dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w czasie przebywania
            w świetlicy.
          • Zapoznanie uczniów z zasadami przebywania w świetlicy, na terenie szkoły, poruszania się po drogach, regulaminami dowozów.
          • Umożliwianie uczniom uczenia się i odrabiania lekcji.
          • Udzielanie podopiecznym pomocy w rozwiązywaniu ich problemów.
          • Organizowanie czasu wolnego (gry, zabawy, konkursy, wycieczki, imprezy integracyjne, spotkania, czytanie książek, zajęcia plastyczne, teatralne).
          • Uwrażliwianie dzieci na wartości uniwersalne (miłość, przyjaźń, dobro, odpowiedzialność) oraz na różnego rodzaju zagrożenia wynikające z życia we współczesnym świecie.
          • Organizowanie zajęć pozalekcyjnych,  muzyki, czy plastyki.
          • Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz nabywanie umiejętności spożytkowania czasu wolnego.

Nasza świetlica współpracuje z MGOPS w zakresie opieki nad dziećmi z rodzin wielodzietnych, rozbitych. W ramach tej współpracy uczniowie otrzymują bezpłatne obiady, które wydawane są
          w świetlicy codziennie w dniach nauki szkolnej, w godzinach od 12:25 do 12:40.

Regulamin Świetlicy Szkolnej

Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości.

Z ogólnego celu wynikają zadania szczegółowe:

1. Organizowanie zespołowej nauki. Wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.

2. Prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków właściwej postawy społeczno – moralnej (odpowiednie zachowywanie się w szkole, domu i środowisku szkolnym).

3. Wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie wolnego czasu, wyrabianie nawyków: kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy na świeżym powietrzu.

4. Prowadzenie współpracy z rodzicami, wychowawcami klas, a także pedagogiem szkolnym celem rozwijania napotkanych trudności wychowawczych.

5. Ujawnianie i rozwijanie zamiłowań, zainteresowań i uzdolnień uczniów.

6. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom podczas pobytu w świetlicy.

Prawa ucznia w świetlicy

Uczeń ma prawo:

1. Respektować swoje prawa i obowiązki.

2. Uczestnictwa i udziału we wszystkich organizowanych zajęciach, zebraniach i imprezach.

3. Rozwijania samodzielności, samorządności oraz społecznej aktywności.

4. Rozwijania swoich zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień.

5. Życzliwego, podmiotowego traktowania.

6. Swobodnego wyrażania myśli i przekonań.

7. Uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce.

8. Korzystania z pomieszczenia świetlicy, materiałów plastycznych, księgozbioru, zabawek i gier.

Obowiązki ucznia w świetlicy szkolnej

Uczeń ma obowiązek:

1. Dbać o ład i porządek.

2. Zostawić tornister w wyznaczonym miejscu w świetlicy.

3. Stosować się do poleceń wychowawców świetlicy oraz pozostałych pracowników szkoły.

4. Informować każdorazowo wychowawcę świetlicy o swoim przyjściu oraz wyjściu ze świetlicy.

5. Zgłaszać natychmiast wszelkie wypadki oraz złe samopoczucie.

6. Aktywnie uczestniczyć w zajęciach.

7. Zachowywać się kulturalnie w świetlicy i podczas posiłku.