Planszowe gry logopedyczne

Planszówki – więcej niż trening umysłowy

W ostatnim czasie obserwujemy renesans gier planszowych.

Planszówka, to naprawdę coś wspaniałego: angażuje umysł, emocje i umiejętności społeczne. Dzięki nim uczymy się tego, że czasami trzeba poczekać, że nie można przeskoczyć swojej kolejki i tego, że przegrywamy, a przynajmniej nie zawsze wygrywamy, że nie musimy być i nie zawsze jesteśmy pierwsi.

Gry planszowe to o wiele więcej niż tylko trening umysłowy. Wymagają angażowania właściwie całego naszego umysłu: rozwijają logiczne myślenie, uczą planowania, rozbudowują myślenie strategiczne i uczą przestrzegania zasad. Jeśli dodamy do tego w trakcie gry spotkanie z drugim człowiekiem otrzymamy pełny komplet: zaangażowanie naszych procesów poznawczych, emocji, motywacji  - mówi dr Aleksandra Piotrowska-psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Pracowni Psychologii Edukacyjnej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Na rynku wydawniczym znajduje się obecnie bardzo duży wybór gier planszowych.

W swojej pracy terapeutycznej również korzystam z gier planszowych. Logopedyczne gry planszowe wspomagają pracę nad prawidłową  artykulacją głosek, ale również rozwijają kompetencje komunikacyjne i funkcje językowe. Wspomagają umiejętność wypowiadania się, poszerzają zasób słownictwa dziecka, ćwiczą funkcje analizatora słuchowego. Na zajęciach logopedycznych dzięki grom planszowym uczymy się poprzez zabawę.

Zachęcam rodziców do spędzania czasu wolnego ze swoimi pociechami właśnie na zabawach w gry planszowe.

Niech ta forma zabawy i nauki równocześnie,  towarzyszy nam nie tylko w czasie jesiennych długich wieczorów.

Pozdrawiam, Danuta Daczkowska