Symultaniczno - Sekwencyjna Nauka Czytania

Symultaniczno – Sekwencyjna Nauka Czytania

Od dwóch lat stosuję w mojej praktyce logopedycznej nową metodę nauki czytania i mówienia Symultaniczno - Sekwencyjna Nauka Czytania (S-SNCz). Metoda opracowana została przez prof. Jagodę Cieszyńską, metoda inaczej nazywana jest metodą krakowską. Jest to alternatywna metoda nauki czytania, którą wykorzystuje się u dzieci niepotrafiących opanować umiejętności czytania metodami tradycyjnymi (analityczno-syntetycznymi) oraz u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

Założenia i etapy metody:

Etap I - od samogłosek prymarnych do sylaby otwartej.

Etap II - od sylaby otwartej do pierwszych wyrazów.

Etap III - czytanie sylab zamkniętych.

Etap IV - czytanie nowych sylab otwartych i zamkniętych.

Etap V - samodzielne czytanie tekstów.

Stosuję tą metodę w swojej codziennej pracy logopedycznej. Stosuję ją zarówno jako metodę nauki czytania jak i nauki mówienia.

Świetne rezultaty uzyskuję z chłopcem autystycznym, który trafił na moje zajęcia dwa lata temu jako dziecko niemówiące.

Dziś potrafi wymówić wszystkie samogłoski, czyta sylaby otwarte, łączy je w słowa. Jest to niesamowity sukces dla mnie jako nauczyciela, dla dziecka, któremu udaje się komunikować ze światem słowem, a nie jak do tej pory gestem, pomrukami, krzykiem. Jest to również niesamowita radość dla rodziny dziecka.

Warto podkreślić, że równolegle z nauką czytania pracuje się w tej metodzie nad doskonaleniem poszczególnych funkcji psychicznych dziecka, tj. myśleniem, pamięcią, uwagą, percepcją słuchową i wzrokową. Ćwiczenia te wzajemnie ze sobą się przeplatają. Ciekawym założeniem metody jest to, że dziecko staje się współpartnerem w trudnym przedsięwzięciu czytania. Dobrze opanowane czytanie pierwszych sylab otwartych warunkuje jakby automatyczną naukę sylab następnych. Warto więc, kosztem  wydłużenia czasu terapii, poświęcić więcej uwagi na początkowy etap. Dla zachęty można urozmaicić pracę stosując kolorowe kartoniki, składane harmonijki z wypisanymi sylabami. Można też pisać na szkle czy w znikopisach. Można zaaranżować bardzo lubianą przez dzieci zabawę w super pamięć lub Piotrusia, w których dobierać się będzie identyczne sylaby.

Będę korzystała z tej metody w swojej codziennej pracy, licząc, że w ten sposób pomogę kolejnym dzieciom w opanowaniu sztuki czytania i mówienia.

Materiały na jakich pracuję, autorstwa profesor Jagody Cieszyńskiej, to:

Pakiet 18 zeszytów z serii „Kocham czytać”

Ćwiczenia do nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną, zeszyt 1 i 2.