„Cała Polska czyta dzieciom

„Cała Polska czyta dzieciom i ja też...”

W roku szkolnym 2018/2019 będę kontynuowała głośne czytanie książek naszym uczniom, włączając się tym samym w ogólnopolską kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”.

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

·        buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem

·        zapewnia emocjonalny rozwój dziecka

·        rozwija język, pamięć i wyobraźnię

·        uczy myślenia, poprawia koncentrację

·        wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka

·        poszerza wiedzę ogólną

·        ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole

·        uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu

·        kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie

Głośne czytanie dziecku rozwija kompetencje językowe, ułatwia wyrażenie uczuć i myśli, sprawia, że więcej rozumiemy. Badania studentów pedagogiki, opublikowane w czasopiśmie psychologicznym „Charaktery”, wykazały, że dzieci, którym czyta się bajki, lepiej rozumieją przesłanki bajki, używają większej ilości określeń charakteryzujących bohaterów. Dzieci, które oglądają bajki telewizyjne, streszczając je nie tylko mają uboższe słownictwo, ale używają więcej określeń agresywnych, bardziej zwracają uwagę na opis zewnętrzny, cechy fizyczne bohatera, natomiast te, którym się czyta, częściej mówią o zachowaniu i usposobieniu postaci. Należy, więc uznać, że czytanie rozwija umiejętności empatyczne, zdolności do przeżywania losów innych ludzi. Oglądanie bajek nie wymaga większego wysiłku intelektualnego, bajka na ekranie dzieje się zbyt szybko, aby małe dziecko mogło zrozumieć całą akcję, zastanowić się nad treścią, wysnuć własne wnioski. Tak więc czytanie uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie. Rozwija uczucia, czyni dziecko wrażliwszym, pomaga kształtować własne zainteresowania i rozwija wyobraźnię.

Plan czytania bajek i  wierszy  klasyków poezji dziecięcej w II semestrze roku szkolnego 2018/2019.

klasa

miesiąc

tytuł

Grupa edukacyjno-terapeutyczna (1) i (2) szkoła podstawowa .

luty

marzec

kwiecień

maj