• ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI A NASZA LOKALNA HISTORIA

• W 2020 roku w  naszej szkole odbyła się prezentacja związana ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz i Koronowo. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się o historii powrotu Bydgoszczy i Koronowa do Macierzy. Uczniowie usłyszeli fragmenty powieści „Rzeka zbrodni” koronowskiego pisarza Jarosława Jakubowskiego. Pisarz w barwny sposób przedstawił atmosferę, jaka panowała na bydgoski Starym Rynku (wówczas Placu Fryderykowskim), kiedy to bydgoszczanie z drżeniem serc wyczekiwali polskich żołnierzy z orzełkiem na mundurach. Opisał, jak miasto przystrojone było w biało czerwone flagi i proporce, a budynki  udekorowane  były zielonymi girlandami. Natomiast nastrój wydarzeń z 26 stycznia 1920 roku, kiedy to Koronowo odzyskało niepodległość oddał czytany przez nauczycieli fragment z ówczesnej prasy, z Dziennika Bydgoskiego z 1920 roku.  Uczniowie obejrzeli archiwalne pocztówki  Bydgoszczy  i Koronowa sprzed 100 lat, poznali sylwetki znanych bydgoszczan, dowiedzieli się jaka była moda w latach 20-tych ubiegłego wieku – fryzury, nakrycia głowy, biżuteria, stroje. Zaprezentowano flagę z orłem wielkopolskim oraz stroje harcerzy.

Na zakończenie spotkania wszyscy w skupieniu wysłuchali pieśni patriotycznej „Rota”,  wszystkim uczniom rozdano biało-czerwone chorągiewki.

Spotkanie miało charakter podniosły i patriotyczny. Organizatorzy spotkania - panie:

D. Daczkowska i T. Strąk.