• Projekt unijny- Praktyczna Szkoła

        • REALIZACJA ZAJĘĆ KULINARNYCH

          II PÓŁROCZE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

                      Zajęcia rozpoczęto z grupą uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Zespole Szkół w Koronowie w składzie 6 osobowym, w tym 2 uczennice i 4 uczniów. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu. Głównym celem prowadzenia zajęć jest doskonalenie umiejętności samoobsługowych, rozwijanie samodzielności, planowanie zakupów, organizowanie pracy w kuchni, właściwe korzystanie ze sprzętu AGD według instrukcji, nauka estetycznego przygotowywania i przechowywania posiłków, nakrywanie stołu i kulturalne spożywanie.
                    Uczniowie wykonywali posiłki zgodnie z opracowanym planem pracy. Podczas zajęć grupa uczniów przygotowywała tradycyjne dania kuchni polskiej i włoskiej według przepisów Ewy Aszkiewicz, autora książki kulinarnej pt. „Kuchnia polska 1001 przepisów” i Guatteri Fabiano, autora „Tradycyjna kuchnia włoska”.

               
                      Zajęcia kulinarne to świetna forma praktycznej nauki gastronomii w domowych warunkach, jak również poznania reguł poprawnie nakrytego stołu i zasad spożywania posiłków. Degustacja przygotowanych potraw sprawiała uczestnikom wielką przyjemność i przyniosła wiele doznań smakowych. Uczestnicy chętnie włączali się w wykonywanie prac kulinarnych, przestrzegali zasad higieny i bezpieczeństwa, byli aktywni i zorganizowani w grupie.

                   Prowadzone zajęcia to doskonała forma kształtująca nawyki i umiejętności kulinarne. Podczas zajęć uczniowie uczyli się samoobsługi, wzmacniali wiarę we własne siły i możliwości.

                                          

          Celina Rudnicka

           

           


          Wyjazd kulturoznawczy do Opery NOVA w Bydgoszczy-

          koncert zespołu ZAKOPOWER

                 W dniu 27 stycznia 2014 r. odbyła się jednodniowa wycieczka kulturoznawcza do opery „Nova” w Bydgoszczy na koncert zespołu Zakopower. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu pn. „Praktyczna szkoła”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wzięło w nim udział 14 uczniów ze szkoły zawodowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy Zespołu Szkół w Koronowie, w tym 8 dziewczyn i 6 chłopców. Opiekę nad grupą sprawowali pan Przemysław Talarek oraz pani Agnieszka Wajnert. Po przybyciu do Bydgoszczy, uczniowie wraz z opiekunami spożyli posiłek w restauracji Mc’ Donald. O godz. 20:00 rozpoczął się koncert. Po zakończonym występie uczniowie mieli możliwość zdobycia autografów artystów i zakupu ich płyty.
              Wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich miejsc zamieszkania. Kontakt z kulturą dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

           


           

          „Praktyczna szkoła” – projekt nr WND-POKL.09.02.00-04-032/12, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, działanie 9.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

           

          W czwartym kwartale realizacji projektu „Praktyczna szkoła” (01.10. - 31.12.2013 r.) uczestniczyło w nim już 516 uczestników i uczestniczek (213 K, 306 M), z czego 371 pochodzi z terenów wiejskich (170 K, 201 M).

          Zespół Szkół Zawodowych w Koronowie:

          • odbyły się zajęcia pozalekcyjne z: języka polskiego (26h dwie grupy), matematyki (28h), informatyki (21h), rachunkowości (20h), podstaw konstrukcji maszyn (20h dwie grupy), mechaniki (28h jedna grupa, druga grupa 6h) oraz w punkcie konsultacyjnym (14h) - łącznie  163 h,
          • zakończyły się zajęcia pozaszkolne z prawa jazdy (część teoretyczna) X/2013 r. 30h., następnym etapem jest prowadzona część praktyczna  - odbyły się zajęcia z prawa jazdy (część praktyczna),
          • zapłacono za: eksploatację samochodu używanego podczas zajęć pozaszkolnych z prawa jazdy (w miesiącu X i XI 2013 r.)                            
          • zapłacono za transport na wycieczkę do Łodzi w dniach 4-5.10.2013 oraz za nocleg, wyżywienie, przewodnika, bilety wstępu do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W wycieczce wzięło udział 46 uczestników i 4 opiekunów.
          • wypłacono wynagrodzenie opiekunom i nauczycielom realizującym zajęcia w ramach projektu,
          • do projektu przystąpiły nowe uczestniczki oraz uczestnicy. Zarówno rekrutacja, jak i zajęcia prowadzone są z poszanowaniem równości płci i mają na celu niwelowanie schematów odnoszących się do podziału ról społecznych ze względu na płeć.

           

          Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie:

          • odbyły się zajęcia pozalekcyjne: dla klas przygotowujących się do matury z języka polskiego, zajęcia wyrównawcze z matematyki dla uczniów klas I, zajęcia pn. "Matematyka w sieci", zajęcia dla uczniów zagrożonych wypadnięciem z systemu, zajęcia pn."Klub językowy, lektury w języku obcym" z native speaker'em w języku angielskim i niemieckim, zajęcia ukierunkowane na podniesienie umiejętności kluczowych w zakresie języka polskiego, zajęcia ukierunkowane na podniesienie umiejętności kluczowych w zakresie języka angielskiego, zajęcia przygotowujące do matury z języka angielskiego, zajęcia pozalekcyjne z języka angielskiego, zajęcia pozalekcyjne z języka niemieckiego.
          • zakupiono 10 repetytorów do matury ustnej z języka niemieckiego,
          • zakupiono mapy ścienne do nauki języka angielskiego i innych zajęć pozaszkolnych
          • zakup poczyniony w wyniku oszczędności w zadaniu poz. 88 w budżecie. Zakup map na zajęcia prowadzone w drugiej Sali w ramach projektu w ZSAE w Koronowie na wniosek koordynatora szkolnego,
          • zakupiono książki na zajęcia pozalekcyjne z architektury krajobrazu,
          • zakupiono filmy o tematyce psychologiczno-pedagogicznej na potrzeby realizacji zajęć dla uczniów zagrożonych wypadnięciem  z systemu,
          • zakupiono filmy i książki na zajęcia prowadzone w ramach projektu,
          • zakupiono książki do nauki zawodu,
          • zakupiono mapy do sal lekcyjnych zajęć pozaszkolnych,
          • odbyły się zajęcia pozaszkolne pn. „Na scenie i przed kamerami – sztuka teatralna i filmowa”:12.09.2013 wyjazd do Teatru Polskiego w Bydgoszczy (10 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun) wstęp bez opłat; 25.09.2013 wyjazd do Muzeum Fotografii w Bydgoszczy (10+1)); 9.10.2013 wyjazd do Teatru im. W. Horzycy w Toruniu na spektakl "Upadek pierwszych ludzi"(10+1); 24.10.2013 wyjazd do TVP Bydgoszcz (zwiedzanie darmowe) "(12+1) – w ramach projektu pokryto koszty zakupu biletów wstępu do obiektów, transportu, wyżywienia.
          • odbyły się zajęcia pozaszkolne pn. " Chce odnieść sukces w mojej nowej szkole " zajęcia integracyjne dla Uczniów klas I: 4.10.2013 wyjazd do kina do Bydgoszczy (46 Uczestników i uczestniczek i 4 Opiekunów), 17.10.2013 wyjazd do kina do Bydgoszczy (23 Uczestników i uczestniczek i 2 Opiekunów), 22.10.2013 wyjazd do kina do Bydgoszczy (16 Uczestników i uczestniczek i 2 Opiekunów) – w ramach projektu pokryto koszty zakupu biletów wstępu do obiektów, transportu, wyżywienia.
          • odbyły się zajęcia pozaszkolne pn. " Z mojego podwórka w świat": 5.10.2013 wyjazd do Muzeum Okręgowego w Toruniu (12 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun), 19.10.2013 wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie (15 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun) zwiedzanie + projekcja filmu „Miasto ruin” , 09.11.2013 wycieczka do Exploseum w Bydgoszczy (12 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun) – w ramach projektu pokryto koszty zakupu biletów wstępu do obiektów, transportu, wyżywienia.
          • odbyły się zajęcia pozaszkolne pn. "Spotkanie ze sztuką - świadomość i ekspresja kulturalna ": 9.10.2013 wyjazd do Teatru im. W. Horzycy w Toruniu na spektakl "Upadek pierwszych ludzi" (10 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun), 12.10.2013 wyjazd do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku (zwiedzanie z przewodnikiem) (12 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun), 15.11.2013 wyjazd do Teatru Polskiego w Bydgoszczy (wstęp darmowy) (12 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun) – w ramach projektu pokryto koszty zakupu biletów wstępu do obiektów, transportu, wyżywienia.
          • Z uwagi na ograniczona liczbę znaków dalszą część opisu umieszczono w piśmie przewodnim do wniosku o płatność.
          • odbyły się zajęcia pozaszkolne pn. "Jak i dlaczego to działa": 26.10.2013 wycieczka do Gdańska na wystawę "The Human Body" (14 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun), 28.11.2013 wycieczka do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu (15 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun) – w ramach projektu pokryto koszty zakupu biletów wstępu do obiektów, transportu, wyżywienia.
          • odbyły się zajęcia pozaszkolne Klubu językowego – niemieckiego – 22.11.2013 wyjazd do Koronowa, zwiedzanie Koronowa z przewodnikiem w języku niemieckim (14 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun) - w ramach projektu pokryto koszty przewodnika, transportu i wyżywienia.
          • odbyły się zajęcia pozaszkolne Klubu językowego –angielskiego – 12.12.2013 wyjazd do Bydgoszczy, warsztaty kulinarne z lektorem w języku angielskim w Restauracji Kujawia (10 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun) - w ramach projektu pokryto koszty organizacji zajęć przez firmę turystyczną i transportu.
          • odbyły się zajęcia pozaszkolne pn. "Pokazy u pracodawcy i w szkole prowadzone przez mistrzów w zawodzie" - 26.10.2013 wyjazd do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, Warszawa (12 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun), 20.11.2013 wycieczka do Nowego Dworu - Ośrodek Jeździecki „Deresz” (12 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun),  11.12.2013 wycieczka do Wtelna do Przetwórni Warzyw i Owoców Klimkiewicz (15 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun), 17.12.2013 wycieczka do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy (12 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun), 14.12.2013 wycieczka do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (15 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun), 18.12.2013 wycieczka do Trzęsacza, szklarni Vitaflora (17 Uczestników i uczestniczek i 1 Opiekun),
          • w ramach projektu pokryto koszty zakupu biletów wstępu do obiektów: Ogrodu Botanicznego w Powsinie, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, transportu, wyżywienia, przewodnika w Powsinie i Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
          • wypłacono wynagrodzenie opiekunom i nauczycielom realizującym zajęcia w ramach projektu,
          • do projektu przystąpiły nowe uczestniczki oraz uczestnicy. Zarówno rekrutacja, jak i zajęcia prowadzone są z poszanowaniem równości płci i mają na celu niwelowanie schematów odnoszących się do podziału ról społecznych ze względu na płeć.

           

          Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim:

          • odbyły się zajęcia pozalekcyjne: z matematyki, przygotowujące do egzaminu w zawodzie technik mechatronik, fizyki, „Koło mechanika”, języka angielskiego technicznego.
          • zapłacono za organizację stanowisk pracy dla 2 stażystów, w dniach od 01 lipca do 31 sierpnia odbyły się staże zawodowe dla 8 uczniów ZSOiZ w Solcu Kujawskim w firmach zlokalizowanych na terenie Solca Kujawskiego: PASACO oraz Bogner Edelstahl Polska,
          • zapłacono Wynagrodzenie opiekuna staży zawodowych za sprawowanie opieki nad 1 stażystą w okresie 1.07-30.08.2013 r.,
          • zorganizowano wyjazd do Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Bydgoszczy w dniu 4.12.2013 r. (31 Uczestników i uczestniczek i 2 Opiekunów) – zapłacono za wyżywienie.
          • wypłacono wynagrodzenie opiekunom i nauczycielom realizującym zajęcia w ramach projektu,
          • zapłacono za transport uczniów do Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej do Bydgoszczy w dniach 13.06, 4.12.2013 r.,
          • do projektu przystąpiły nowe uczestniczki oraz uczestnicy. Zarówno rekrutacja, jak i zajęcia prowadzone są z poszanowaniem równości płci i mają na celu niwelowanie schematów odnoszących się do podziału ról społecznych ze względu na płeć.

           

          Zespół Szkół w Koronowie:

          • zorganizowano wyjazd do kina Helios w Bydgoszczy dla 14 uczestników i uczestniczek i opiekuna wyjazdu kulturoznawczego w dniu 8.10.2013 roku – zakupiono bilety wstępu do kina, zapłacono za wyżywienie i transport,
          • zakupiono 2 zestawy mikrofonów na pozalekcyjne zajęcia artystyczne wraz z wysyłką,
          • odbyły się zajęcia pozalekcyjne: kulinarne, artystyczne oraz "Funkcjonowanie w środowisku"
          • wypłacono wynagrodzenie opiekunom i nauczycielom realizującym zajęcia w ramach projektu,
          • do projektu przystąpiły nowe uczestniczki oraz uczestnicy. Zarówno rekrutacja, jak i zajęcia prowadzone są z poszanowaniem równości płci i mają na celu niwelowanie schematów odnoszących się do podziału ról społecznych ze względu na płeć.

           

          Rekrutacja nowych uczestników i uczestniczek, a także realizacja zajęć odbywają się z poszanowaniem równości płci. Podejmowane działania mają na celu niwelowanie, a nie wzmacnianie schematów dotyczących pełnienia ról społecznych.

          Nastąpiła także zmiana Koordynatora projektu, została nim osoba z bogatym doświadczeniem zawodowym w dziedzinie funduszy europejskich, specjalista ds. funduszy europejskich, Pani mgr. Celina Ociepka.

           

          Od 1 października do 31 grudnia 2013 r. w ramach projektu „Praktyczna szkoła” odbyło się: 1278 godzin zajęć pozalekcyjnych, 24 wyjazdy w ramach zajęć pozaszkolnych i wycieczek, zakupiono 1 sztukę sprzętu, 4 pakiety pomocy dydaktycznych i tym samym unowocześniono bazę dydaktyczną w 9 szkołach powiatu bydgoskiego.

           


           

          WIZYTA W KINIE

              W dniu 8 października 2013 r. odbyła się jednodniowa wycieczka kulturoznawcza do kina „HELIOS” w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu pn. „Praktyczna szkoła”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wzięło w nim udział 14 uczniów z klasy I, II i III zawodowej Zespołu Szkół w Koronowie, w tym 9 dziewczyn i 5 chłopców. Opiekę nad grupą sprawowały pani Monika Chmarzyńska oraz pani Agnieszka Wajnert.

             Po przybyciu do Galerii Pomorskiej, uczniowie wraz z opiekunami spożyli posiłek w restauracji Mc’ Donald. Mieli również okazję zobaczyć duże centrum handlowe. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w takim miejscu. O godz. 17:30 rozpoczął się seans filmowy- przedpremierowy pokaz filmu pt. „Grawitacja” w technologii 3D.

          Po zakończonej projekcji uczniowie bezpiecznie wrócili do swoich miejsc zamieszkania. Kontakt z kulturą dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

                       

          Opiekunowie

          Monika Chmarzyńska, Agnieszka Wajnert


          „Praktyczna szkoła” – projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Program Operacyjny Kapitał Ludzki – Działanie 9.2 – „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”

          Sprawozdanie z realizacji projektu za III kwartał realizacji projektu:

          Od początku realizacji projektu (01.11.2012 r.) przystąpiło do niego 494 uczestników (195 kobiet, 299 mężczyzn), z czego 295 pochodzi z terenów wiejskich (136 K, 195 M).

          W III kwartale br. przeprowadzono 69 godzin zajęć pozalekcyjnych oraz 2 zajęcia pozaszkolne.

          Działania podjęte w okresie lipiec – wrzesień 2013 r. w poszczególnych szkołach przedstawiają się następująco:

          ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH W KORONOWIE:

          - odbyły się zajęcia pozalekcyjne z: języka polskiego, matematyki, informatyki, rachunkowości, podstaw konstrukcji maszyn, mechaniki oraz w punkcie konsultacyjnym,

          - 11 uczniów wzięło udział w 40-godzinnych praktykach zawodowych w zawodzie mechanika w firmie Siropol Sp. z o.o. w Bydgoszczy, w ramach projektu zostali zaopatrzeni w odzież roboczą,

          - odbyły się zajęcia pozaszkolne z prawa jazdy,

          ZESPÓŁ SZKÓŁ AGRO-EKONOMICZNYCH W KAROLEWIE:

          - odbyły się zajęcia pozalekcyjne z matematyki oraz języka niemieckiego,

          - odbyły się dwa wyjazdy w ramach zajęć pn.: „Na scenie i przed kamerami – sztuka teatralna i filmowa”. Dnia 12 września grupa uczestników i uczestniczek projektu wzięła udział w spektaklu „Sprawa Dantona” w Teatrze Polskim w  Bydgoszczy, a dnia 25 września grupa odwiedziła Muzeum Fotografii w Bydgoszczy;

          - 8 uczennic i 2 uczniów wzięło udział w 40-godzinnych praktykach zawodowych w Restauracji Villa Calvados w Bydgoszczy, w ramach projektu zostali zaopatrzeni w odzież ochronną,

          ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I ZAWODOWYCH W SOLCU KUJAWSKIM:

          - 8 uczniów wzięło udział w dwumiesięcznych, płatnych stażach w zawodzie technik mechatronik, zorganizowanych w soleckich firmach: GRAFCO Roksana Zdrada, PASACO, MBA SYSTEM, Bogner Edelstahl Polska oraz Qartis,

          ZESPÓŁ SZKÓŁ W KORONOWIE:

          - odbyły się zajęcia kulinarne (na które zakupiono w ramach projektu niezbędne produkty spożywcze), artystyczne oraz „Funkcjonowanie w środowisku”.

          Ponadto, 20 września 2013 r. w Starostwie powiatowym w Bydgoszczy odbyło się spotkanie Zespołu Zarządzającego projektem, podczas którego podsumowano miniony rok szkolny w projekcie, omówiono plany na bieżący rok oraz przypomniano zasady równości szans kobiet i mężczyzn w projektach unijnych.

           


           

          Po pracowitych wakacjach (o których pisaliśmy TUTAJ), wraz z początkiem nowego roku szkolnego rozpoczyna się kolejny nabór do trwającego już projektu pn.: „Praktyczna szkoła”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

          Uczniowie zawodowych szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Bydgoski  mogą skorzystać z bogatej gamy zajęć pozaszkolnych (w tym wycieczek) i pozalekcyjnych. W ramach projektu szkoły zostały doposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne, pozostające przez cały czas do dyspozycji uczniów i nauczycieli.

          Bliższe informacje o projekcie oraz zasadach rekrutacji znajdują się u koordynatorów szkolnych:

           - pani Moniki Chmarzyńskiej (ZS w Koronowie),

          - pani Iwony Małek (ZSZ w Koronowie),

          - pani Beaty Śniadowskiej (ZSAE w Karolewie),

          - pana Jacka Suszka (ZSOiZ w Solcu Kujawskim),

           a także w sekretariatach szkół oraz na stronie www.powiat.bydgoski.pl


          „Praktyczna szkoła” – projekt nr WND-POKL.09.02.00-04-032/12, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, działanie 9.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

           

          W trzecim kwartale realizacji projektu „Praktyczna szkoła” (01.02. - 31.03.2013 r.) uczestniczyło w nim już 414 uczestników i uczestniczek (154 K, 260 M), z czego 237 pochodzi z terenów wiejskich (104 K, 133 M).

          Zespół Szkół Zawodowych w Koronowie:

          - zakupiono 12 par obuwia roboczego, przeznaczonego na wakacyjne praktyki zawodowe,

          - odbyły się zajęcia pozalekcyjne z: języka polskiego, matematyki, ekonomiki, informatyki, podstaw konstrukcji maszyn, obsługi kasy fiskalnej, mechanicznych zajęć praktycznych oraz rachunkowości, ponadto odbywały się konsultacje dla uczniów prowadzone przez pedagoga szkolnego oraz zajęcia pozalekcyjne z prawa jazdy - teorii, w łącznym wymiarze 156 h, odbyło się 14 h zajęć pozaszkolnych z prawa jazdy - praktyki,

          - dna 10.06.2013 r. odbył się wyjazd do Bydgoszczy – zwiedzano Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, firmę „Siropol” Sp. Z o.o. oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu, udział wzięło 43 uczniów i uczennic,

          - do projektu przystąpiły nowe uczestniczki oraz uczestnicy. Zarówno rekrutacja, jak i zajęcia prowadzone są z poszanowaniem równości płci i mają na celu niwelowanie schematów odnoszących się do podziału ról społecznych ze względu na płeć.

           

          Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie:

          - zakupiono książki oraz filmy DVD, przeznaczone na zajęcia realizowane w ramach projektu,

          - odbyły się zajęcia pozalekcyjne z: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, zajęcia dla uczniów zagrożonych wypadnięciem z systemu oraz zajęcia pn.: „Na scenie i przed kamerami”; w łącznym wymiarze 69 h;

          - odbyły się integracyjne zajęcia pozaszkolne dla uczniów i uczennic klas I pn. „Chcę odnieść sukces w mojej nowej szkole”: dnia 20.04.2013 r. dla dwóch grup (21 i 17 osób), a 25.04.2013 r. dla jednej (28 osób). Uczestnikom i uczestniczkom zajęć oraz opiekunom zapewniono wyżywienie i bilety wstępu do kina i na kręgielnię

          - odbyły się pozaszkolne zajęcia matematyczno-przyrodnicze pn. „Jak i dlaczego to działa”: dnia 25.05.2013 r. grupa 9-osobowa wzięła udział w Dniach Nauki w Bydgoszczy, a dnia 22.06.2013 r. grupa 9-osobowa odwiedziła „Expoloseum” w Bydgoszczy; uczestnikom, uczestniczkom i opiekunowi obu wyjazdów zapewniono wyżywienie;

          - odbyły się pozaszkolne zajęcia dla uczniów zagrożonych: dnia 12.06.2013 r. w Bydgoszczy dla grupy 12-osobowej, a 26.06.2013 r. w Toruniu dla grupy 12-osobowej; uczestnikom, uczestniczkom i opiekunom zajęć zapewniono bilety wstępu do kina oraz wyżywienie;

          Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim:

          - zakupiono 2 imadła ślusarskie oraz stół warsztatowy, przeznaczone do pracowni przedmiotów zawodowych,

          - dnia 12.04.2013 r. odbył się wyjazd zawodoznawczy do fabryki Volkswagen w Poznaniu dla grupy 28-osobowej, uczestnikom, uczestniczkom i opiekunom zapewniono wyżywienie,

          - dnia 13.06.2013 r. odbył się wyjazd do Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Bydgoszczy dla grupy 28-osobowej.;

          - odbyły się zajęcia pozalekcyjne z: języka angielskiego technicznego, języka niemieckiego technicznego, matematyki, fizyki, przygotowujące do egzaminu w zawodzie technik mechatronik oraz „Koło mechanika” w łącznym wymiarze 92 h;

          - do projektu przystąpiły uczestniczki oraz uczestnicy.

           

          Zespół Szkół w Koronowie:

          - zakupiono materiały biurowe - plastyczne;

          - odbył się wyjazd integracyjno-ekologiczny do Funki (14-16.06.2013 r.) dla grupy 15-osobowej, w ramach którego zapewniono wyżywienie i noclegi uczestnikom oraz opiekunom. Podczas pobytu w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej uczniowie i uczennice brali udział w warsztatach oraz ścieżkach dydaktycznych,

          - odbyły się zajęcia pozalekcyjne: artystyczne, przygotowujące do egzaminu zawodowego, kulinarne oraz „Funkcjonowanie w Środowisku” w łącznym wymiarze 48 h.

           

          Rekrutacja nowych uczestników i uczestniczek, a także realizacja zajęć odbywają się z poszanowaniem równości płci. Podejmowane działania mają na celu niwelowanie, a nie wzmacnianie schematów dotyczących pełnienia ról społecznych.

           

          Od 1 listopada 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. w ramach projektu „Praktyczna szkoła” odbyło się: 741 godzin zajęć pozalekcyjnych, 12 wyjazdów w ramach zajęć pozaszkolnych i wycieczek, zakupiono 32 sztuki sprzętu, 3 pakiety pomocy dydaktycznych i tym samym unowocześniono bazę dydaktyczną w 9 szkołach powiatu bydgoskiego.


           

          BIWAK EKOLOGICZNY W FUNCE

          14- 16.06.2013

           

                   W dniach 14-16 czerwca 2013 r., uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy, uczestniczyli w biwaku ekologicznym w Funce, realizowanym w ramach projektu "Praktyczna Szkoła ". Młodzież po raz pierwszy miała możliwość poznania techniki rzeźbiarskiej i samodzielnego wykonania rzeźby.

           

             Zajęcia z rzeźby

           

          Zajęcia z makramy- artystyczne wiązanie sznurka, ukazały zdolności manualne uczniów.

           

               

          Zajęcia z makramy

           

          Udział w zajęciach z ceramiki pozwalał wykazać się niezwykłą pomysłowością.

                

          Zajęcia z ceramiki

           

               Rejs żaglówką po Jeziorze Charzykowskim był nie tylko wspaniałą atrakcją, lecz spowodował także, iż uczniowie podczas rejsów, będą umieli zachować zasady bezpieczeństwa.

                                                                                  

                          

           

          Wodna ścieżka dydaktyczna

           

                 Zajęcia z entomologiem okazały się niezapomnianą zabawą. Po ciekawym wstępie teoretycznym dotyczącym życia owadów, uczniowie wyruszyli na ich „poszukiwania”.

          Zajęcia z entomologiem

            

                     Ścieżka dydaktyczna- opowiedziana z humorem historia powstania ośrodka w Funce oraz zapoznanie uczniów z florą i fauną Borów Tucholskich.

           

           

          Opiekunowie

          Monika Chmarzyńska

          Agnieszka Wajnert

          Celina Rudnicka

           


           


          „Praktyczna szkoła” – projekt nr WND-POKL.09.02.00-04-032/12, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, działanie 9.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

           

          W pierwszym kwartale realizacji projektu „Praktyczna szkoła” (01.11.2012 r.-31.01.2013 r.) skoncentrowano się na dokonaniu wyboru kadry prowadzącej zajęcia pozalekcyjne oraz dokonaniu zaplanowanych w projekcie zakupów. Dzięki temu już w styczniu rozpoczęły się zajęcia z matematyki, języka polskiego informatyki oraz zajęcia kulinarne – łącznie 37 godzin lekcyjnych. Rekrutacja uczestników i uczestniczek, która nie została jeszcze zakończona, odbywa się w oparciu o regulamin, zatwierdzony Uchwałą Zarządu Powiatu Bydgoskiego z dnia 04 grudnia 2012 r. Do projektu przystąpiło do tej pory 64 uczestników (w tym 28 kobiet i 36 mężczyzn) z Zespołu Szkół w Koronowie i Zespołu Szkół Zawodowych w Koronowie.

          Pracownie Zespołu Szkół Zawodowych w Koronowie, Zespołu Szkół w Koronowie, Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim zostały wyposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne o wartości ponad 54 000,00 złotych.

          W dniach 29 i 30 stycznia odbyły się spotkania z nauczycielami i nauczycielkami prowadzącymi w ramach projektu zajęcia pozalekcyjne w Koronowie i Karolewie. Miały one na celu przybliżenie założeń projektu, spraw organizacyjnych oraz omówienie zasad równości szans kobiet i mężczyzn. W Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy odbyło się również kwartalne spotkanie zespołu zarządzającego projektem.

           


          „Praktyczna szkoła” – projekt nr WND-POKL.09.02.00-04-032/12, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, działanie 9.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

           

          W drugim kwartale realizacji projektu „Praktyczna szkoła” (01.02. - 31.03.2013 r.) uczestniczyło w nim już 308 uczestników i uczestniczek (127 K, 181 M), z czego 176 pochodzi z terenów wiejskich (85 K, 91 M).

           

          Zespół Szkół Zawodowych w Koronowie:

          - zakupiono program do nauki teorii z prawa jazdy oraz 12 podręczników kursanta i 12 płyt DVD z testami na zajęcia przeznaczone z prawa jazdy – teorii,

          - odbyły się zajęcia pozalekcyjne z: języka polskiego, matematyki, ekonomiki, informatyki, podstaw konstrukcji maszyn, obsługi kasy fiskalnej, mechanicznych zajęć praktycznych oraz  rachunkowości, ponadto odbywały się konsultacje dla uczniów prowadzone przez pedagoga szkolnego,

           

          Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie:

          - zakupiono filmy na DVD oraz scenariusze zajęć do zajęć pozalekcyjnych dla uczniów zagrożonych wypadnięciem z systemu,

          - odbyły się zajęcia pozalekcyjne z: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, zajęcia dla uczniów zagrożonych wypadnięciem z systemu oraz zajęcia pn.: „Na scenie i przed kamerami”,

          - odbyły się integracyjne zajęcia pozaszkolne dla uczniów i uczennic klas I pn. „Chce odnieść sukces w mojej nowej szkole”. Na ich potrzeby zakupiono bilety do kina, opłacono grę w kręgle oraz zapewniono wyżywienie. Celem zajęć jest integracja zespołu klasowego.

           

          Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim:

          - zakupiono podręczniki do języków obcych – technicznych oraz 65 kalkulatorów prostych, przeznaczonych na zajęcia z matematyki oraz na egzamin maturalny,

          - zakupiono zestawy narzędzi pomiarowych, szlifierskich, wiertniczych, kluczy, wiertarkę stołowa, dwa imadła ślusarskie obrotowe, imadło stołowe, elektroniczne stacje lutownicze,

          - odbyły się zajęcia pozalekcyjne z: języka angielskiego technicznego, języka niemieckiego technicznego, matematyki, fizyki, przygotowujące do egzaminu w zawodzie technik mechatronik oraz „Koło mechanika”,

           

          Zespół Szkół w Koronowie:

          - zakupiono produkty spożywcze wykorzystywane do realizacji zajęć,

          - odbyły się zajęcia pozalekcyjne: artystyczne, przygotowujące do egzaminu zawodowego, kulinarne oraz zajęcia pn.: „Funkcjonowanie w środowisku”.

           

          Wartość zakupionych w lutym i marcu br. pomocy dydaktycznych dla wszystkich zespołów szkół biorących udział w projekcie wynosi ponad 12 000 zł.

          Ponadto, przeprowadzono postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na świadczenie usługi przewozu osób w ramach projektu, dzięki czemu mogą odbywać się zajęcia pozaszkolne, obsługiwane przez pojazdy wynajmowane na potrzeby projektu.

          Dnia 06 lutego 2013 r. odbyło się spotkanie koordynatora projektu z nauczycielkami i nauczycielami prowadzącymi zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu w ZSOiZ w Solcu Kujawskim. Poruszono na nim, poza sprawami organizacyjnymi, kwestię równości szans kobiet i mężczyzn w projektach POKL, z uwzględnieniem przeprowadzenia procesu rekrutacji i prowadzenia zajęć w ramach projektu „Praktyczna szkoła”. Koordynatorowi szkolnemu w ZSOiZ przekazano biblioteczkę równościową w formie elektronicznej oraz publikacje, otrzymane w ROEFS w Bydgoszczy, dot. zagadnienia równości szans kobiet i mężczyzn. Publikacje te będą dostępne dla zainteresowanych przez cały okres realizacji projektu. Jak w każdej ze szkół, biorących udział w projekcie, również w ZSOiZ w Solcu Kujawskim zajęcia oraz rekrutacja prowadzone są z poszanowaniem równości płci. Ma to na celu niwelowanie utartych schematów dotyczących pełnienia ról społecznych.