• BEZPIECZNE WAKACJE

• ZASADY BEZPIECZNEJ KĄPIELI:

• Nie kąp się w miejscach niedozwolonych - korzystaj tylko ze strzeżonych kąpielisk, gdy wywieszona jest biała flaga.
          • Kąp się tylko w obecności dorosłych.
          • Nigdy nie skacz do wody o nieznanym dnie.
          • Nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie po długim przebywaniu na słońcu.
          • Nie rób hałasu - ratownik może nie usłyszeć czyjegoś wołania o pomoc.

WYCIECZKA W GÓRY, DO LASU:

• Przed wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody.
          • Zaopatrz się w apteczkę i telefon komórkowy.
          • Weź ze sobą ciepłe ubranie, jedzenie i napoje.
          • Nigdy nie schodź ze szlaku i nie oddalaj się od grupy.
          • Uważaj na kleszcze i owady, chroń się przed nimi odpowiednim ubraniem      i preparatami odstraszającymi.
          • Jedząc lub pijąc na świeżym powietrzu trzeba obserwować, czy osa np. nie wpadła do butelki, z której pijemy.
          • Nie zbieraj grzybów, jeśli nie jesteś pewny czy są jadalne.
          • Maszerując przez las, nie zostawiaj w nim śmieci, zwłaszcza szklanych butelek. Padające przez nie promienie słoneczne mogą wywołać ogień. Zaś ogniska można rozpalać tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Uważaj na zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i domowe.
          • Jeśli zaskoczy Cię burza, to nie chowaj się pod drzewami. One przyciągają pioruny. Jak najszybciej  schowaj się w jakimś budynku. Wyłącz telefon komórkowy.

NIE DOTYKAJ TEJ ROŚLINY!

Z uwagi na zbliżający się okres letni przypominamy o potencjalnym niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą zetknięcie z barszczami kaukaskimi (m.in. barszcz Sosnowskiego), które skutkuje m.in. silnymi poparzeniami skóry. Informacje na temat zagrożenia można znaleźć w serwisie barszcz.edu.pl oraz na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

BEZPIECZNE OPLANIE:

• Nie przebywaj zbyt długo na słońcu.
          • Stosuj kremy z filtrami ochronnymi.
          • Noś nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.
          • Pij dużo wody niegazowanej.
          • Pamiętaj! Słońce opala Cię również, gdy jesteś w wodzie!

AKTYWNY WYPOCZYNEK:

• Zakładaj kask zawsze, gdy jeździsz na rowerze, rolkach czy deskorolce.
          • Przestrzegaj przepisów drogowych.
          • Bądź widoczny na drodze - miej odblaski.
          • Bądź aktywny fizycznie, ale zachowaj rozsądek, nie uprawiaj sportów w  miejscach niedozwolonych.

DBAJ O ZDROWIE I HIGIENĘ:

• Dbaj o higienę osobistą i czystość wokół siebie.
          • Nie używaj wspólnych przyborów toaletowych.
          • Nie pij i nie jedz ze wspólnych naczyń.
          • Zawsze sprawdzaj datę ważności produktów, które spożywasz.
          • Unikaj jedzenia posiłków w przypadkowych miejscach.
          • Myj ręce przed każdym posiłkiem.
          • Jedz zdrowo.
          • Uwaga na zatrucia pokarmowe. Źródłem zakażenia są zwykle produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, jaja, mleko i jego przetwory. Nosicielami bakterii mogą być zwierzęta hodowlane, ale może je przenieść na żywność także człowiek, gryzonie czy muchy. Niewłaściwe przechowywanie oraz brak higieny przygotowywania posiłków ułatwiają nagromadzenie się bakterii.

WAKACJE W DOMU:

Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw.

Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to:

1) gaz –możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
          2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
          3) ogień – możesz spowodować pożar,
          4) woda – możesz zalać mieszkanie,
          5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
          6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

OBCY PUKA DO TWOICH DRZWI:

• Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi, sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!!
          • Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!

ZASADY KORZYSTANIA Z INTERNETU:

• Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem - internetową ksywą.
          • Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
          • Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
          • Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Jeżeli nie jesteś pełnoletni, pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
          • Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz
            w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych

997 – telefon alarmowy Policji
          998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
          999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
          601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

116 111 - Pomoc w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa online dla osób poniżej 18 roku życia

800 100 100 - Pomoc i wsparcie dla rodziców, których dzieci doświadczają zagrożeń online

NA KONIEC…

• Nie ryzykuj, z wakacji przywieź tylko miłe wspomnienia
          • Zachowaj ostrożność w kontaktach z obcymi
          • Nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych
          • Uważaj na dzikie i bezpańskie zwierzęta

Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza, możliwość stania się ofiarą.

PONADTO SŁUCHAJ I STOSUJ AKTUALNE  ZALECENIA MINISTERSTWA ZDROWIA DOTYCZĄCYCH KORONAWIRUSA!